Όνομα: Teraflu (Theraflu)

Ενδείξεις χρήσης:
Βραχυπρόθεσμη συμπτωματική θεραπεία φλεγμονωδών φλεγμονωδών παθήσεων σε ενήλικες (οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις, γρίπη), η επικρατούσα κλινική παρουσίαση των οποίων είναι πυρετός ή ρίγη, υπερθερμία, κεφαλαλγία, ρινική συμφόρηση, ρινική καταρροή, μυϊκός πόνος, ρινική συμφόρηση.

Φαρμακολογική επίδραση:
Το Teraflu είναι μια ολοκληρωμένη θεραπεία για κρυολογήματα και γρίπη. Έχει αποσυμφορητικό, αναλγητικό, αντιπυρετικό και αντι-αλλεργικό αποτέλεσμα. Δραστικά συστατικά: παρακεταμόλη, μηλεϊνική φαινιραμίνη και φαινυλεφρίνη.

Η παρακεταμόλη έχει αντιπυρετική, αναλγητική και ήπια αντιφλεγμονώδη δράση. Μετά από εσωτερική χορήγηση, απορροφάται γρήγορα από το γαστρεντερικό σωλήνα. Η μέγιστη συγκέντρωση στο πλάσμα καταγράφεται μετά από 0,5-1 ώρες. Ο χρόνος ημιζωής αποβολής όταν συνταγογραφείται σε θεραπευτικές δόσεις είναι 1-4 ώρες. Ο μεταβολισμός της παρακεταμόλης εμφανίζεται στο ήπαρ λόγω αντιδράσεων σύζευξης. Μπορούν να παρατηρηθούν τόσο η αποακετυλίωση όσο και η υδροξυλίωση, η οποία εξαρτάται από την περιεκτικότητα της παρακεταμόλης στο πλάσμα του αίματος. Μέσα σε 1 ημέρα, απεκκρίνεται από το σώμα - κυρίως από τα νεφρά (90-100%). Τα συζυγή παρακεταμόλης - απομακρύνονται επίσης θειικά (35%), κυστεΐνη (3%) και γλυκουρονίδια (60%)..

Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη έχει συμπαθομιμητική δράση: μειώνει την υπεραιμία και το πρήξιμο, προκαλεί στένωση των αγγείων του ρινικού βλεννογόνου και εντός των κόλπων. Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη έχει περιορισμένη βιοδιαθεσιμότητα επειδή απορροφάται ανεπαρκώς από το πεπτικό σύστημα και έχει σημαντικό προ-συστηματικό μεταβολισμό στο ήπαρ και τα έντερα λόγω της δράσης της μονοαμινοξειδάσης.
Η μηλεϊνική φαινιραμίνη είναι αναστολέας των Η1 υποδοχέων, έχει αντιαλλεργικό αποτέλεσμα: μειώνει τη σοβαρότητα των εκκριτικών τοπικών εκδηλώσεων λοίμωξης, ανακουφίζει τη δακρύρροια, μειώνει τον κνησμό στα μάτια και τη μύτη και εξαλείφει τη ρινόρροια. Η μέγιστη συγκέντρωση της δραστικής ουσίας επιτυγχάνεται μετά από περίπου 1-1,25 ώρες. Ο χρόνος ημιζωής της μηλεϊνικής φαινιραμίνης είναι 16-17 ώρες. Απομακρύνεται από το σώμα με ούρα με τη μορφή μεταβολιτών ή αμετάβλητων (περίπου το 70-83% της αποδεκτής δόσης φαινιραμίνης δεν υποβάλλεται σε μεταβολικές αντιδράσεις).

Teraflu Δοσολογία και χορήγηση:
Το φάρμακο προορίζεται για τη θεραπεία μόνο ενηλίκων και εφήβων άνω των 12 ετών. Εκχωρήστε 1 φακελάκι στο εσωτερικό (το περιεχόμενο πρέπει να διαλυθεί σε 1 φλιτζάνι ζεστό βραστό νερό). Πιείτε ζεστό ρόφημα. Η μέγιστη επιτρεπόμενη ημερήσια δόση είναι 3 φακελάκια. Η συχνότητα εισαγωγής είναι μετά από 4-6 ώρες. Δεν συνιστάται η χρήση του Teraflu για περισσότερο από 5 ημέρες.

Αντενδείξεις Teraflu:
Σοβαρή ηπατική, καρδιαγγειακή και / ή νεφρική νόσο.
· Αρτηριακή υπέρταση
Υπερτροφία του προστάτη με δυσκολία στην ούρηση.
Απόφραξη του πυλωροδοντικού
Απόφραξη του λαιμού της ουροδόχου κύστης
· Διαβήτης;
· Στενωτικό έλκος στομάχου και δωδεκαδάκτυλου
Ανεπάρκεια αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης.
Γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας;
Πνευμονική παθολογία (συμπεριλαμβανομένου του βρογχικού άσθματος)
· Κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του θηλασμού.
Επιληψία
· Ηλικία έως 12 ετών
Υψηλή ευαισθησία στα συστατικά του Teraflu.

Παρενέργειες Teraflu:
Συχνές ανεπιθύμητες ενέργειες: ζάλη, υπνηλία, ξηρό λαιμό και στοματική κοιλότητα, κεφαλαλγία, υψηλή κόπωση, αϋπνία, αίσθημα παλμών, ευερεθιστότητα και νευρικότητα. Οι έφηβοι μπορεί να έχουν διαταραχές ύπνου και διέγερση.

Παρενέργειες του teraflu από το γαστρεντερικό σωλήνα: έμετος, δυσκοιλιότητα, ναυτία, διάρροια και φούσκωμα.

Παρενέργειες της παρακεταμόλης: δερματικά εξανθήματα, κνίδωση, λευκοπενία, θρομβοπενία, αιμολυτική αναιμία, σε μεμονωμένες περιπτώσεις - ακοκκιοκυττάρωση. Διασταυρούμενες αντιδράσεις είναι πιθανές σε ασθενείς με δυσανεξία στην ασπιρίνη (ακετυλοσαλικυλικό οξύ) - ειδικά σε ασθενείς με άσθμα.

Παρενέργειες της φαινυλεφρίνης: αυξημένη αρτηριακή πίεση (ειδικά με ταυτόχρονη υπέρταση), μυδρίαση (με επίδραση στα σημάδια του γλαυκώματος), αντανακλαστική βραδυκαρδία, επιδράσεις σε ενδοκρινικά και άλλα όργανα και συστήματα που επηρεάζουν το μεταβολισμό, δυσκολία στην ούρηση (στραγγουρία) και κατακράτηση ούρων. Οι παρενέργειες της φαινυλεφρίνης σχετίζονται με συμπαθομιμητικά αποτελέσματα.

Παρενέργειες της φαινιραμίνης:
· Συνδέεται με αντιχολινεργική επίδραση στους περιφερειακούς υποδοχείς: ξηρές βλεννογόνους των ματιών, ξηρές βλεννογόνες μεμβράνες της στοματικής κοιλότητας, δυσκολία στην ούρηση και κατακράτηση ούρων στους άνδρες.
· Συνδέεται με αντιχολινεργική επίδραση στους κεντρικούς υποδοχείς: υπνηλία. επιληπτικές κρίσεις, δυσκινησία, αλλαγές συμπεριφοράς, κώμα (σε μεμονωμένες περιπτώσεις).

Σε αντίθεση με τα αντι-αλλεργικά προϊόντα δεύτερης γενιάς, η μηλεϊνική φαινιραμίνη δεν σχετίζεται με παράταση του διαστήματος Q - Tc και την εμφάνιση αρρυθμίας.

Εγκυμοσύνη:
Απουσιάζουν κλινικές μελέτες που επιβεβαιώνουν την ασφάλεια της λήψης του Teraflu σε έγκυες γυναίκες και κατά τη διάρκεια της γαλουχίας. Το φάρμακο μπορεί να συνταγογραφηθεί σε έγκυες γυναίκες σε εξαιρετικές περιπτώσεις, όταν τα οφέλη της θεραπείας υπερβαίνουν τους αναμενόμενους κινδύνους για το έμβρυο (μωρό). Κατά τη διάρκεια της γαλουχίας, εάν συνταγογραφηθεί το Teraflu, ο θηλασμός πρέπει να διακοπεί προσωρινά..

Υπερβολική δόση:
Εάν υπερβείτε τη συνιστώμενη δοσολογία του Teraflu, είναι πιθανά τα ακόλουθα συμπτώματα: έμετος, ναυτία και πόνος στην επιγαστρική περιοχή (συνήθως εμφανίζονται όλη την ημέρα ή μετά από 48 ώρες). ηπατοτοξική επίδραση (σε ιδιαίτερα σοβαρές περιπτώσεις, είναι δυνατή η ανάπτυξη νέκρωσης του ήπατος). υπνηλία, η οποία αντικαθίσταται από ενθουσιασμό (ειδικά στους εφήβους), μειωμένη όραση, κεφαλαλγία, κώμα, μειωμένη ροή αίματος, σπασμούς, αλλαγή συμπεριφοράς, αυξημένη αρτηριακή πίεση, ψύχωση τύπου ατροπίνης, βραδυκαρδία.

Αντίδοτο παρακεταμόλης - Ν-ακετυλοκυστεΐνη.
Θεραπεία: έγκαιρη στοματική ή ενδοφλέβια χορήγηση Ν-ακετυλοκυστεΐνης, πλύση στομάχου, χρήση ενεργοποιημένου άνθρακα ή άλλων εντεροπροσροφητικών, παρακολούθηση της κατάστασης του αναπνευστικού και καρδιαγγειακού συστήματος. Με την ανάπτυξη σπασμωδικού συνδρόμου, χρησιμοποιείται η διαζεπάμη. Η χορήγηση της επινεφρίνης αντενδείκνυται αυστηρά.

Χρήση με άλλα φάρμακα:
Ο συνδυασμός του προϊόντος με μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα αυξάνει την πιθανότητα παρενεργειών, ειδικά από το ουροποιητικό σύστημα. Υπάρχουν περιπτώσεις αλληλεπίδρασης της φαρμακοδυναμικής της παρακεταμόλης με οπιούχα, καφεΐνη και άλλα αναλγητικά. Με την ταυτόχρονη χορήγηση παρακεταμόλης και χλωραμφενικόλης, μια αύξηση στον χρόνο ημιζωής κατά την τελευταία.
Η παρακεταμόλη αλληλεπιδρά με αντισπασμωδικά και αντιπηκτικά (π.χ. κουμαρίνη και βαρφαρίνη).
Το προβενεσίδη επηρεάζει το μεταβολισμό της παρακεταμόλης. Με την ταυτόχρονη χρήση ισονιαζίδης και ριφαμπικίνης, αυξάνεται ο κίνδυνος ηπατοτοξικότητας της παρακεταμόλης. Τα αντιεπιληπτικά προϊόντα (καρβαζεπίνη, φαινυτοΐνη, φαινοβαρβιτάλη) δεν αυξάνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικών επιδράσεων της παρακεταμόλης.

Η φαινυλεφρίνη προκαλεί αντιδράσεις αντίδρασης με α- και β-αποκλειστές, αναστολείς μονοαμινοξειδάσης, αντιισταμινικά της ομάδας φαινοθειαζίνης (π.χ. προμεθαζίνη), συμπαθομιμητικά, βρογχοδιασταλτικά, ατροπίνη ή γουανιθιδίνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά (π.χ., άλλα φαρμακευτικά προϊόντα που διεγείρουν τις λειτουργίες του κεντρικού νευρικού συστήματος. Ίσως ο συνδυασμός με τη θεοφυλλίνη να κάνει τη διαφορά. Η ανάπτυξη αρρυθμιών είναι πιθανή όταν χρησιμοποιείται σε συνδυασμό με αναισθητικά. Παρατηρήθηκε αύξηση της επίδρασης του αγγειοσυσταλτικού όταν συνδυάζεται με προϊόντα που διεγείρουν την ανάπτυξη της εργασιακής δραστηριότητας (σε μεμονωμένες περιπτώσεις). Η υπερβολική αύξηση της αρτηριακής πίεσης στο συνδυασμό φαινυλεφρίνης και αλκαλοειδών εργοστασίου είναι δυνατή εάν στη συνέχεια χορηγούνται ενδοφλεβίως.

Η φαινιραμίνη ενισχύει τις επιδράσεις προϊόντων και ουσιών που καταστέλλουν το κεντρικό νευρικό σύστημα: αναστολείς μονοαμινοξειδάσης, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, ηρεμιστικά, βαρβιτουρικά, φάρμακα, αλκοόλ. Η φαινιραμίνη καταστέλλει τη σοβαρότητα των επιδράσεων των αντιπηκτικών. Παρατηρούνται επίσης αλληλεπιδράσεις με ρεσερπίνη, προγεστερόνη και θειαζιδίνη διουρητικά. Όταν λαμβάνεται σε συνδυασμό με ορμονικά αντισυλληπτικά, παρατηρείται μείωση της αντιαλλεργικής δράσης της φαινιραμίνης.

Φόρμα έκδοσης:
Σκόνη για την παρασκευή διαλύματος για από του στόματος χορήγηση Teraflu - έχει γεύση και μυρίζει λεμόνι ή μήλο με κανέλα. Η σκόνη είναι κοκκώδης, εύθρυπτη - χωρίς σβώλους, λευκή ή με κίτρινες πινελιές χρώματος. Το παρασκευασμένο διάλυμα είναι θολό, άχρωμο, με μυρωδιά λεμονιού ή κανέλας με ένα μήλο. Η σκόνη τοποθετείται σε φακελάκια. Σε κουτί από χαρτόνι - 10 σακούλες.

Συνθήκες αποθήκευσης:
Σε μέρος απρόσιτο για μωρά, σε θερμοκρασία 25 ° C. Διανέμεται από φαρμακεία χωρίς ιατρική συνταγή γιατρού.

Σύνθεση Teraflu:
Δραστικές ουσίες (σε 1 φακελλίσκο): παρακεταμόλη - 325 mg, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg, μηλεϊνική φαινιραμίνη - 20 mg.
Ανενεργές ουσίες (Teraflu με γεύση μήλου και κανέλας): ασκορβικό οξύ, μηλικό οξύ, τριβασικό φωσφορικό ασβέστιο, αιθυλ μαλτόλη, διένυδρο κιτρικό νάτριο, άνυδρο κιτρικό οξύ, άρωμα τεχνητού μήλου, φυσικό άρωμα μήλου και κανέλας.
Ανενεργές ουσίες (Teraflu με γεύση λεμονιού): διένυδρο κιτρικό νάτριο, ασκορβικό οξύ, μηλικό οξύ, κίτρινες βαφές αρ. 6; 10, σακχαρόζη, γεύση λεμονιού, διοξείδιο του τιτανίου, τριβασικό φωσφορικό ασβέστιο, άνυδρο κιτρικό οξύ.

Επιπροσθέτως:
Δεν συνιστάται η λήψη του Teraflu για περισσότερο από 5 ημέρες και να υπερβείτε τη συνταγογραφούμενη δόση του προϊόντος. Μεγάλες δόσεις παρακεταμόλης, συμπεριλαμβανομένων υψηλών γενικών επιπέδων δοσολογίας με παρατεταμένη θεραπεία, μπορεί να προκαλέσουν μη αναστρέψιμη ηπατική ανεπάρκεια ή νεφροπάθεια. Οι ασθενείς θα πρέπει να προειδοποιηθούν ότι στο πλαίσιο της λήψης του Teraflu, απαγορεύεται αυστηρά η λήψη άλλων φαρμάκων, τα οποία περιλαμβάνουν παρακεταμόλη.
Για την πρόληψη της ηπατοτοξικότητας, το προϊόν δεν μπορεί να συνδυαστεί με τη χρήση ποτών που περιέχουν αλκοόλ. Με προσοχή, το Teraflu πρέπει να λαμβάνεται σε άτομα ηλικίας 70 ετών και άνω που πάσχουν από καρδιαγγειακές παθήσεις (λόγω της πιθανής αγγειοσυσταλτικής δράσης της φαινυλεφρίνης). Με προσοχή, πάρτε το φάρμακο επίσης με αδένωμα προστάτη, παθολογίες θυρεοειδούς, νεφρού και ήπατος.
Εάν τα συμπτώματα της νόσου δεν σταματήσουν μετά από 5 ημέρες χρήσης του Teraflu, το προϊόν πρέπει να σταματήσει.
Οι αθλητές πρέπει να γνωρίζουν ότι η φαινυλεφρίνη κινδυνεύει από ψευδώς θετικά τεστ κατά τη διάρκεια του ελέγχου ντόπινγκ, η οποία πραγματοποιείται πριν από τη συμμετοχή σε διαγωνισμούς.
Το εργαλείο μπορεί να προκαλέσει υπνηλία και συνεπώς κατά τη διάρκεια της θεραπείας δεν συνιστάται η εργασία με πολύπλοκους μηχανισμούς και οδήγηση οχημάτων, καθώς αυτές οι δραστηριότητες απαιτούν υψηλή ταχύτητα ψυχοκινητικών αντιδράσεων και αυξημένη συγκέντρωση προσοχής. Η υπνηλία ενισχύεται σημαντικά κατά τη λήψη ηρεμιστικών, ηρεμιστικών ή αλκοόλ.

Προσοχή!
Πριν χρησιμοποιήσετε το φάρμακο "Teraflu" είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε έναν γιατρό.
Η οδηγία παρέχεται αποκλειστικά για γνωριμία με το "Teraflu".

Teraflu - οδηγίες χρήσης, ενδείξεις, αντενδείξεις, παρενέργειες, ανάλογα, σχόλια, τιμές

Ο ιστότοπος παρέχει πληροφορίες αναφοράς μόνο για ενημερωτικούς σκοπούς. Η διάγνωση και η θεραπεία ασθενειών πρέπει να πραγματοποιούνται υπό την επίβλεψη ειδικού. Όλα τα φάρμακα έχουν αντενδείξεις. Απαιτείται διαβούλευση με ειδικούς!

Teraflu - τι είδους φάρμακο είναι, από τι αποτελείται και πότε χρησιμοποιείται?

Σύνθεση των παρασκευασμάτων teraflu

Τα φάρμακα Teraflu ποικίλλουν ως προς τη σύνθεση και τη μορφή απελευθέρωσης, ωστόσο, είναι πολλαπλά συστατικά και προορίζονται για την ανακούφιση της κατάστασης του ασθενούς με διάφορα κρυολογήματα που συνοδεύονται από πυρετό, ρινική καταρροή, δακρύρροια, πονοκέφαλο, πονόλαιμο, βήχα, πόνο στις αρθρώσεις και άλλα δυσάρεστα εκδηλώσεις της νόσου.

Μορφή απελευθέρωσης και σύνθεση διαφόρων τύπων teraflu

11,5 g σκόνης σε σακούλα συνδυασμένου υλικού.

10 φακελάκια σε κουτί από χαρτόνι.

Παρακεταμόλη 0,325 g, μηλεϊνική φαινιραμίνη 0,02 g, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 0,01 g.

Teraflu από τη γρίπη και τα κρυολογήματα

22,1 g σκόνης σε σάκο συνδυασμένου υλικού.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12 ή 25 φακελάκια σε κουτί από χαρτόνι.

Παρακεταμόλη 0,325 g, μηλεϊνική φαινιραμίνη 0,02 g, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 0,01 g, ασκορβικό οξύ 0,05 g.

15 g σκόνης σε σακούλα συνδυασμένου υλικού.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12 ή 25 φακελάκια σε κουτί από χαρτόνι.

Παρακεταμόλη 0,650 g, μηλεϊνική φαινιραμίνη 0,02 g, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 0,01 g.

Teraflu από γρίπη και κρυολογήματα επιπλέον

22 g σκόνης σε σακούλα συνδυασμένου υλικού.

1, 10 σακούλες σε κουτί από χαρτόνι.

Παρακεταμόλη 0,650 g, μηλεϊνική φαινιραμίνη 0,02 g, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 0,01 g.

Teraflu επιπλέον συν

4 g σκόνης σε σακούλα συνδυασμένου υλικού.

1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12 ή 25 φακελάκια σε κουτί από χαρτόνι.

Παρακεταμόλη 0,650 g, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 0,01 g, ασκορβικό οξύ 0,05 g.

2 g κόκκων σε μια σακούλα συνδυασμένου υλικού.

10 φακελάκια σε κουτί από χαρτόνι.

Ασκορβικό οξύ 0,1 g, γλυκονικός ψευδάργυρος 0,05225 g, πορφυρή σκόνη εκχυλίσματος 0,88 g

υδροξυκινναμικά οξέα τουλάχιστον 0,003 g.

Χάπια, 10 τεμάχια ανά συσκευασία.

Παρακεταμόλη 0,650 g, μηλεϊνική φαινιραμίνη 0,004 g, υδροχλωρική φαινυλεφρίνη 0,01 g.

Χάπια, 8 κομμάτια σε κυψέλη.

1, 2, 3 κυψέλες ανά συσκευασία.

Χλωριούχο βενζοξόνιο 0,001 g, υδροχλωρική λιδοκαΐνη 0,001 g

Χάπια, 10 τεμάχια σε συσκευασία κυψέλης.

1, 2 κυψέλες ανά συσκευασία. Ή 6 κομμάτια σε μια κυψέλη,

3 κυψέλες ανά συσκευασία.

Χλωριούχο κετυλοπυριδίνιο 0,002 g, υδροχλωρική λιδοκαΐνη 0,001 g.

30 ml ψεκασμού σε φιάλη με συσκευή ψεκασμού και προστατευτικό πώμα στη συσκευασία.

Χλωριούχο βενζοξόνιο 0,2%, υδροχλωρική λιδοκαΐνη 0,15%.

Αλοιφή για εξωτερική χρήση σε σωλήνες των 40 g ανά συσκευασία.

Λάδι δενδρολίβανου 5%, λάδι φύλλων σε σχήμα ράβδου ευκαλύπτου 5%, βάλσαμο Περού 6%, ρακεμικό καμφοράς 12,5%.


Τα έκδοχα παρέχουν στα παρασκευάσματα teraflu την απαραίτητη συνοχή (σκόνη, δισκίο, είδος σπρέι ή αλοιφή), ευχάριστη γεύση, οσμή, διασφάλιση της ασφάλειας του φαρμάκου κατά την ημερομηνία λήξης.

Δράση και τύποι τεραφλού

Παρακεταμόλη ως μέρος του teraflu

Μηλεϊνική φαινιραμίνη στο teraflu

Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη ως μέρος του teraflu

Το ασκορβικό οξύ στο teraflu

Τι αποτέλεσμα έχουν τα φάρμακα teraflu;?

Το Teraflu είναι ένα φάρμακο που χρησιμοποιείται για τη θεραπεία εκδηλώσεων ιών και κρυολογήματος. Όταν χρησιμοποιείται κατά τη διάρκεια μιας περιόδου ασθένειας, ο ασθενής αισθάνεται πολύ καλύτερα. Δεδομένου ότι η μέση διάρκεια του κρυολογήματος είναι 3 έως 7 ημέρες, αυτό το φάρμακο είναι ένα καλό ανοσοενισχυτικό για τη διατήρηση της ικανοποιητικής ευεξίας ενός ασθενούς αυτή τη στιγμή..

Το Teraflu έχει το ακόλουθο αποτέλεσμα:

  • Αντιπυρετικός. Η αύξηση της θερμοκρασίας του σώματος με το κρυολόγημα είναι συχνό φαινόμενο. Μια τέτοια αντίδραση συμβαίνει ως απόκριση στη δηλητηρίαση του σώματος από τα ζωτικά προϊόντα ιών, τα περισσότερα από τα οποία δεν μπορούν να αντέξουν θερμοκρασίες πάνω από 38,5 - 40 βαθμούς Κελσίου και να πεθάνουν. Ωστόσο, για πολλούς ασθενείς με χρόνια καρδιαγγειακά, πνευμονικά, νευρολογικά και ορισμένες άλλες ασθένειες, ακόμη και μια μικρή αύξηση της θερμοκρασίας είναι επικίνδυνη. Η παρακεταμόλη, η οποία είναι μέρος του φαρμάκου, έχει έντονο αντιπυρετικό αποτέλεσμα.
  • Αντιφλεγμονώδες. Η φλεγμονή είναι μια προστατευτική αντίδραση του σώματος που συμβαίνει ως απόκριση στη βλαβερή επίδραση διαφόρων παραγόντων. Σε περιπτώσεις οξείας αναπνευστικής ιογενούς λοίμωξης ή γρίπης, τέτοιοι παράγοντες είναι ιοί. Η παρακεταμόλη, η οποία είναι μέρος του φαρμάκου, έχει αντιφλεγμονώδη δράση.
  • Φάρμακα για τον πόνο. Ο πόνος συνοδεύει τη φλεγμονή στα κρυολογήματα. Μπορεί να είναι πονοκέφαλος, πόνος στις αρθρώσεις, μυϊκός πόνος, πονόλαιμος. Η παρακεταμόλη, η οποία είναι μέρος του φαρμάκου, έχει αναλγητικό αποτέλεσμα. Για τον ίδιο σκοπό, η υδροχλωρική λιδοκαΐνη, η οποία είναι ένα τοπικό αναισθητικό, υπάρχει στο teraflu με τη μορφή ψεκασμού, παστίλιες. Η δράση του παραβιάζει τη διαπερατότητα των κυτταρικών μεμβρανών, η οποία οδηγεί σε αναισθησία ως αποτέλεσμα του αποκλεισμού των παλμών του πόνου.
  • Αποσυμφορητικό. Οίδημα των βλεννογόνων της μύτης και του λαιμού, η αυξημένη έκκριση βλέννας είναι συχνός σύντροφος ιογενών λοιμώξεων. Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη, η οποία αποτελεί μέρος του teraflu, καταπολεμά αυτά τα συμπτώματα, ασκώντας αγγειοσυσταλτικό και αποσυμφορητικό αποτέλεσμα.
  • Αντιαλλεργικό. Φτέρνισμα, δακρύρροια, πρήξιμο, ρινική εκκένωση και άλλα συμπτώματα αλλεργίας εμφανίζονται όταν ένα άτομο έχει κρυολόγημα. Για τη μείωση αυτών των συμπτωμάτων, το teraflu περιέχει μηλεϊνική φαινιραμίνη, η οποία έχει αντιαλλεργική δράση.
  • Αντισηπτικό. Δοσολογικές μορφές τεραφλού, όπως σπρέι, παστίλιες, τοπικής δράσης, περιέχουν ουσίες (χλωριούχο βενζοξόνιο ή χλωριούχο κετυλοπυριδίνιο) που έχουν έντονο αντιβακτηριακό αποτέλεσμα. Είναι σε θέση να αλλάξουν τη διαπερατότητα της κυτταροπλασματικής μεμβράνης των βακτηρίων, η οποία παραβιάζει τους μηχανισμούς της αναπνοής τους και οδηγεί σε θάνατο. Έχουν επίσης αντιμυκητιακή και αντιική δράση κατά των περιβλημάτων ιών..
  • Αντιβηχικό και αποχρεμπτικό. Το φάρμακο teraflu με τη μορφή αλοιφής λόγω των συστατικών του φυτού του, τα οποία έχουν αποχρεμπτικό και αντιβηχικό αποτέλεσμα, βοηθά στην ανακούφιση της κατάστασης του ασθενούς όταν βήχει.
  • Ανοσοδιεγερτική. Το φάρμακο teraflu immuno, χάρη στα συστατικά του (ψευδάργυρος, βιταμίνη C, εχινάκεια), είναι σε θέση να αυξήσει την ανοσία και να αντισταθεί αποτελεσματικά σε ιογενείς επιθέσεις κατά τη διάρκεια επιδημιών.

Παρασκευάσματα Teraflu σε μορφή σκόνης σε φακελλίσκους (teraflu, teraflu για γρίπη και κρυολογήματα, επιπλέον teraflu, teraflu για γρίπη και επιπλέον κρυολογήματα)

Τι είναι το teraflu immuno?

Ψεκάστε το teraflu lar

Δισκία για απορρόφηση teraflu lar και teraflu lar menthol

Teraflu αλοιφή αδερφέ

Ανάλογα teraflu

Ανάλογα του φαρμάκου teraflu

Το Teraflu είναι ένα δημοφιλές εισαγόμενο κρύο φάρμακο. Λόγω της ισορροπημένης σύνθεσής του, έχει αποδειχθεί ότι μειώνει τα συμπτώματα οξείας αναπνευστικής ιογενούς λοίμωξης και γρίπης. Ωστόσο, ελλείψει αυτού στο φαρμακείο, ο φαρμακοποιός μπορεί να προσφέρει ένα φάρμακο με παρόμοιο αποτέλεσμα σε αντικατάσταση.

Τα ακόλουθα φάρμακα είναι ανάλογα του teraflu:

  • Coldrex;
  • κατά της γρίπης
  • maxcold;
  • γρίπη γρίπης για κρυολογήματα και γρίπη
  • stopgripan και άλλοι.

Όλα τα παραπάνω φάρμακα έχουν διαφορετική προέλευση, αλλά έχουν παρόμοια σύνθεση με το teraflu. Σε καθένα από αυτά, η παρακεταμόλη σε διάφορες ποσότητες χρησιμοποιείται ως το κύριο δραστικό συστατικό. Διατίθενται με τη μορφή σκόνης, δισκίων ή σπρέι. Το κόστος τους είναι ελαφρώς χαμηλότερο από αυτό του teraflu.

Για την ανακούφιση των συμπτωμάτων του κοινού κρυολογήματος χρησιμοποιούνται επίσης:

  • ουρπ
  • ουψιά
  • rinzasip;
  • κρύα γρίπη συν?
  • antigrippin και άλλα.

Θα πρέπει να σημειωθεί ότι η ασπιρίνη (ακετυλοσαλικυλικό οξύ), ιβουπροφαίνη, νιμίλη και άλλα ΜΣΑΦ ενός συστατικού έχουν αντιπυρετικά, αντιφλεγμονώδη και αναλγητικά αποτελέσματα. Κάθε ένα από αυτά τα φάρμακα έχει τη δική του βέλτιστη εμβέλεια, αλλά μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί κατά τη διάρκεια του κρυολογήματος. Ωστόσο, πριν χρησιμοποιήσετε οποιοδήποτε φάρμακο, για να μην βλάψετε τον εαυτό σας, είναι καλύτερο να συμβουλευτείτε έναν γιατρό.

Coldrex και Teraflu

Anvimax και teraflu

Σήμερα, η φαρμακευτική αγορά είναι κορεσμένη με εγχώρια και εισαγόμενα κρύα παρασκευάσματα σε διάφορες μορφές. Οι γιατροί όταν συνταγογραφούν τέτοια συνδυασμένα παρασκευάσματα λαμβάνουν υπόψη τα μεμονωμένα χαρακτηριστικά του ασθενούς. Λαμβάνουν υπόψη τις χρόνιες ασθένειές του. Σύμφωνα με αυτό, επιλέγουν ένα ή άλλο φάρμακο με συγκεκριμένη σύνθεση και ποσότητα δραστικών ουσιών σε αυτό. Το Teraflu έχει εγκριθεί για χρήση από την ηλικία των 12 ετών. Η σύνθεσή του και η ποσότητα παρακεταμόλης επιτρέπει στον γιατρό να επιλέξει μεμονωμένα το πιο αποτελεσματικό φάρμακο (teraflu, teraflu για γρίπη και κρυολογήματα, επιπλέον teraflu, teraflu για γρίπη και επιπλέον κρυολογήματα) χωρίς παρενέργειες στον ασθενή.

Επί του παρόντος, στα φαρμακεία μπορείτε να βρείτε ένα εγχώριο κρύο φάρμακο Anvimax, το οποίο, εκτός από την παρακεταμόλη και τη βιταμίνη C, περιέχει αντιιικά συστατικά. Επίσης, όπως το teraflu, έχει αντιπυρετικό, αντιφλεγμονώδες, αναλγητικό, αντι-αλλεργικό αποτέλεσμα. Επιπλέον, λόγω των συστατικών του συστατικών (τριένυδρη ρουτοσίδη, γλυκονικό ασβέστιο, μονοϋδρική λοραταδίνη και υδροχλωρική ριμανταδίνη), έχει αγγειοπροστατευτική και αντιική δράση. Ωστόσο, δεν μπορεί να χρησιμοποιηθεί σε παιδιά και εφήβους, καθώς και σε άτομα που έχουν αντενδείξεις για τη χρήση του..

Οποιοδήποτε φάρμακο μπορεί να βοηθήσει να ξεπεραστεί η ασθένεια ή να προκαλέσει επιπλοκές εάν δεν χρησιμοποιείται σωστά. Πρέπει να τονιστεί για άλλη μια φορά ότι σε ένα τόσο κρίσιμο θέμα όπως η θεραπεία, η επιλογή φαρμάκου πρέπει να γίνει από τον γιατρό. Ακόμη και στην περίπτωση κρύων παρασκευασμάτων, ο ασθενής μπορεί να επιλέξει κατά τη διακριτική του ευχέρεια μόνο τη γεύση της σκόνης για την παρασκευή διαλύματος πόσης ή δισκίων για απορρόφηση..

Πώς να ξεχωρίσετε το teraflu από το ψεύτικο?

Τα ναρκωτικά που ζητούνται, δυστυχώς, είναι πλαστά. Το Teraflu ανήκει σε αυτήν την κατηγορία φαρμάκων. Επομένως, πρέπει να αγοράσετε αυτά τα φάρμακα μόνο στα φαρμακεία, όπου, εάν είναι απαραίτητο, ένα άτομο μπορεί να ζητήσει έγγραφα που επιβεβαιώνουν την ποιότητά τους. Δεν πρέπει να αγοράζετε φάρμακα στο χέρι σε χαμηλότερη τιμή ή «απόθεμα».

Τα σημάδια ενός ψεύτικου φαρμάκου teraflu μπορεί να περιλαμβάνουν:

  • ορθογραφικά λάθη στη συσκευασία και στις οδηγίες χρήσης ·
  • ασάφεια της εφαρμογής επιγραφών και εικόνων στο πακέτο
  • ζημιά στην ακεραιότητα των συσκευασιών ·
  • Ανακολουθία του γραμμικού κώδικα με τη χώρα κατασκευής ·
  • έλλειψη δεδομένων σχετικά με τον κατασκευαστή ·
  • έλλειψη αριθμού εγγραφής
  • έλλειψη ζωής στο ράφι και άλλες αποκλίσεις.

Εάν το προτεινόμενο φάρμακο είναι ύποπτο, πρέπει να ζητήσετε από τον φαρμακοποιό δήλωση ή πιστοποιητικό συμμόρφωσης για αυτό. Με τον αριθμό και την ημερομηνία της δήλωσης στον ιστότοπο Roszdravnadzor, μπορείτε να ελέγξετε εάν έχει καταχωρηθεί αυτό το φάρμακο.

Ενδείξεις για τη χρήση φαρμάκων teraflu

Σε ποιες περιπτώσεις είναι αποτελεσματικό να χρησιμοποιείτε το teraflu σε μορφή σκόνης σε φακελάκια (teraflu, teraflu για τη γρίπη και το κοινό κρυολόγημα, teraflu extra, teraflu για τη γρίπη και το κοινό κρυολόγημα) και teraflu extratab?

Επομένως, όταν επιλέγετε ένα ή άλλο φάρμακο, είναι απαραίτητο να αποσαφηνίσετε τη σύνθεσή του και να ακολουθήσετε με ακρίβεια τις συστάσεις σχετικά με τη δόση και το σχήμα του φαρμάκου. Εάν, ως απόκριση στη λήψη του φαρμάκου, η θερμοκρασία του σώματος παραμένει υψηλή ή αυξάνεται, τότε αυτό μπορεί να υποδηλώνει την ανάπτυξη μιας πιο σοβαρής ασθένειας από το κρυολόγημα. Σε αυτήν την περίπτωση, πρέπει να συμβουλευτείτε επειγόντως έναν γιατρό.

Πότε να πάρετε το teraflu με τη μορφή παστίλιων ή σπρέι?

Αυτά τα φάρμακα χρησιμοποιούνται αποτελεσματικά στην ωτορινολαρυγγολογία (πρακτική ΩΡΛ) και στην οδοντιατρική. Απολυμάνουν την στοματική κοιλότητα, τις αμυγδαλές και μειώνουν τον πόνο σε ασθένειες του λαιμού, των ούλων και διαφόρων φλεγμονών στο στόμα.

Οι ενδείξεις για τη χρήση του teraflu lar με τη μορφή δισκίων για απορρόφηση ή ψεκασμό είναι οι ακόλουθες ασθένειες:

  • κυνάγχη;
  • χρόνια αμυγδαλίτιδα
  • λαρυγγίτιδα;
  • φαρυγγίτιδα;
  • ουλίτιδα;
  • στοματίτιδα και άλλα.

Σε ποιες περιπτώσεις teraflu αδερφέ?

Η αλοιφή, που κατασκευάζεται με την επωνυμία teraflu, προορίζεται για τη μείωση του βήχα σε ασθένειες της άνω και κάτω αναπνευστικής οδού. Δρα τοπικά, μειώνει τη φλεγμονή και τον βασανιστικό βήχα, σκοτώνει τα μικρόβια και τους ιούς και βοηθά στην απόρριψη των πτυέλων. Κατά κανόνα, χρησιμοποιείται ως πρόσθετο εργαλείο για τη θεραπεία οξέων αναπνευστικών παθήσεων. Σε χρόνιες βρογχοπνευμονικές παθήσεις, αυτό το φάρμακο μπορεί να χρησιμοποιηθεί ανεξάρτητα..

Το Teraflu bro χρησιμοποιείται για ασθένειες όπως:

  • οξεία και χρόνια βρογχίτιδα
  • τραχειοβρογχίτιδα
  • τραχειίτιδα;
  • SARS, γρίπη και άλλα.

Οδηγίες χρήσης teraflu

Πώς να πάρετε το teraflu?

Κάθε μορφή δοσολογίας του teraflu πρέπει να χρησιμοποιείται σύμφωνα με τον σκοπό της σε δόσεις και ποσότητες που συνιστώνται από τον κατασκευαστή ή το γιατρό, μετά από ατομική διαβούλευση. Η συμμόρφωση με τους κανόνες εισαγωγής θα προστατεύσει τον ασθενή από εκδηλώσεις ανεπιθύμητων παρενεργειών.
Μέθοδοι χρήσης και δοσολογία του teraflu

Δοσολογία και χορήγηση

teraflu από γρίπη και κρυολογήματα,

teraflu από γρίπη και κρυολογήματα επιπλέον

Χρήση σε παιδιά από 12 ετών. Το περιεχόμενο της σακούλας πρέπει να διαλύεται σε 1 φλιτζάνι ζεστό βραστό νερό.

Χρησιμοποιήστε ζεστό, όχι περισσότερο από 3 φακελάκια την ημέρα.

Το διάστημα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 ώρες. Είναι καλύτερο να το πάρετε τη νύχτα. Εάν δεν υπάρχει θετική δυναμική στη θεραπεία εντός 3 ημερών, πρέπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό.

2 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης

Teraflu επιπλέον συν

Χρήση σε παιδιά από 12 ετών. Το περιεχόμενο της σακούλας πρέπει να διαλύεται σε 1 φλιτζάνι ζεστό βραστό νερό.

Φάτε ζεστό.

Ενήλικες - όχι περισσότερο από 4 φακελάκια την ημέρα. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 ώρες.

Παιδιά άνω των 12 ετών - όχι περισσότερο από 3 φακελάκια την ημέρα, με διάλειμμα μεταξύ δόσεων τουλάχιστον 6 ωρών.

Είναι καλύτερο να το πάρετε τη νύχτα. Εάν δεν υπάρχει θετική δυναμική στη θεραπεία εντός 5 ημερών, πρέπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό.

2 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης

Χρήση σε παιδιά από 12 ετών.

1 δισκίο λαμβάνεται από το στόμα χωρίς μάσημα με νερό.

Ενήλικες - 1 δισκίο κάθε 4 έως 6 ώρες, αλλά όχι περισσότερο από 6 δισκία την ημέρα. Παιδιά άνω των 12 ετών - 1 δισκίο κάθε 4 έως 6 ώρες, αλλά όχι περισσότερο από 4 δισκία την ημέρα.

Πάρτε όχι περισσότερο από 5 ημέρες.

Εάν δεν υπάρχει θετική δυναμική στη θεραπεία εντός 3 ημερών, πρέπει να συμβουλευτείτε έναν γιατρό.

Για ηπατικές παθήσεις, μειώστε τη δόση ή αυξήστε το διάστημα μεταξύ των δόσεων.

Σε περίπτωση διαταραχής της νεφρικής λειτουργίας, το διάστημα μεταξύ των δόσεων πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

2 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης

Χρήση σε παιδιά από 14 ετών. Τα περιεχόμενα της σακούλας πρέπει να χύνονται στη γλώσσα, να μην πίνουν με νερό. Καταναλώστε 1 - 2 φακελάκια την ημέρα για 3 εβδομάδες.

3 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης

Χρήση σε παιδιά από 4 ετών.

1 δισκίο απορροφάται αργά στο στόμα, μην μασάτε, μην καταπίνετε, μην πίνετε.

Ενήλικες - 1 δισκίο για απορρόφηση κάθε 2 έως 3 ώρες, αλλά όχι περισσότερο από 10 δισκία την ημέρα.

Παιδιά άνω των 4 ετών - 1 δισκίο για απορρόφηση κάθε 2 έως 3 ώρες, αλλά όχι περισσότερο από 6 δισκία την ημέρα.

Εφαρμόστε όχι περισσότερο από 5 ημέρες.

Δεν συνιστάται η χρήση του φαρμάκου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

3 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης

Χρήση σε παιδιά από 6 ετών.

1 δισκίο απορροφάται αργά στο στόμα, μην μασάτε, μην καταπίνετε, μην πίνετε.

Μην πάρετε πριν και αμέσως μετά το γεύμα.

Ενήλικες και παιδιά άνω των 12 ετών - 1 δισκίο για απορρόφηση κάθε 2 έως 3 ώρες, αλλά όχι περισσότερο από 6 δισκία την ημέρα. Παιδιά από 6 έως 12 ετών - 1 δισκίο για απορρόφηση κάθε 3 έως 4 ώρες, αλλά όχι περισσότερο από 3 δισκία την ημέρα.

Εφαρμόστε όχι περισσότερο από 5 ημέρες.

Δεν συνιστάται η χρήση του φαρμάκου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

3 χρόνια από την ημερομηνία έκδοσης

Χρήση σε παιδιά από 4 ετών. Ψεκάστε στην στοματική κοιλότητα ενώ κρατάτε το σπρέι κάθετα.

Ενήλικες και παιδιά άνω των 12 ετών - 2 έως 4 σπρέι 3 έως 6 φορές την ημέρα.

Παιδιά από 4 έως 11 ετών - 2 ψεκασμοί 3 έως 6 φορές την ημέρα υπό την επίβλεψη ενηλίκων.

Μην εισπνέετε το φάρμακο όταν ψεκάζεται. Εφαρμόστε όχι περισσότερο από 5 ημέρες.

Δεν συνιστάται η χρήση του φαρμάκου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια του θηλασμού.

5 χρόνια από τη στιγμή της κυκλοφορίας

Χρήση σε παιδιά από 3 ετών. Εφαρμόστε μια μικρή ποσότητα αλοιφής 2 έως 3 φορές την ημέρα στο άνω στήθος ή στην άνω και μέση πλάτη, τρίψτε μέχρι να απορροφηθεί πλήρως και καλύψτε με ένα ζεστό, στεγνό πανί.

Δεν συνιστάται η χρήση του φαρμάκου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και κατά τη διάρκεια του θηλασμού..

Προορίζεται μόνο για εξωτερική χρήση..

5 χρόνια από τη στιγμή της κυκλοφορίας

Πότε είναι καλύτερο να παίρνετε teraflu με τη μορφή ποτού - πριν ή μετά το γεύμα?

Πόσο καιρό μπορώ να πάρω το teraflu?

Είναι δυνατόν να δοθεί teraflu στα παιδιά?

Teraflu κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και της γαλουχίας

Σύμφωνα με τις συστάσεις του κατασκευαστή, είναι ανεπιθύμητο να χρησιμοποιείτε αυτό το φάρμακο με τη μορφή σκόνης και δισκίων για στοματική χορήγηση κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και του γαλουχισμού. Η παρακεταμόλη δεν έχει αρνητική επίδραση στην εγκυμοσύνη και τον θηλασμό. Ωστόσο, η φαινυλεφρίνη και η μηλεϊνική φαινιραμίνη, που αποτελούν μέρος του φαρμάκου, μπορούν να επηρεάσουν αρνητικά την ανάπτυξη της εγκυμοσύνης και το μωρό που λαμβάνει μητρικό γάλα.

Επίσης, μην πάρετε το teraflu με τη μορφή δισκίων για απορρόφηση, σπρέι, αλοιφή στις παραπάνω περιπτώσεις, καθώς δεν υπάρχουν κλινικά δεδομένα σχετικά με τις επιδράσεις αυτών των φαρμάκων στο έμβρυο κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης και σε ένα θηλάζον μωρό.

Πώς να φυλάσσετε το teraflu?

Μπορώ να χρησιμοποιήσω το teraflu που έχει λήξει?

Αντενδείξεις teraflu

Πριν ξεκινήσετε τη θεραπεία με αυτά τα φάρμακα, μαζί με πληροφορίες σχετικά με τη σύνθεση, τη δόση και τη χορήγηση, είναι απαραίτητο να εξοικειωθείτε με τις αντενδείξεις για τη χρήση του, οι οποίες αναφέρονται στις οδηγίες που συνοδεύουν το φάρμακο. Αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό να γίνει σε ένα άτομο που έχει λάβει ανεξάρτητη απόφαση σχετικά με τη χρήση του..
Αντενδείξεις για τη χρήση φαρμάκων teraflu

teraflu από γρίπη και κρυολογήματα,

teraflu από γρίπη και κρυολογήματα επιπλέον, teraflu extra plus, teraflu extrat

Υπέρταση (υψηλή αρτηριακή πίεση), σοβαρή καρδιαγγειακή νόσο, σακχαρώδης διαβήτης, υπερθυρεοειδισμός (νόσος του θυρεοειδούς). Αλκοολισμός, ανεπάρκεια σακχαρόζης, δυσανεξία στη φρουκτόζη, λήψη αντικαταθλιπτικών, β-αποκλειστές και άλλα φάρμακα. Εγκυμοσύνη και περίοδος θηλασμού, παιδιά κάτω των 12 ετών.

Αυτό το φάρμακο πρέπει να χρησιμοποιείται με προσοχή σε ασθενείς με σοβαρές ηπατικές και νεφρικές παθήσεις, ασθένειες του αίματος, με βρογχικό άσθμα, ασθένειες του προστάτη, συγγενή υπερβιλιρουβινιμία (αυξημένα επίπεδα χολερυθρίνης στα σύνδρομα Gilbert, Dabin-Johnson και Rotor). Σε περίπτωση εξάντλησης, αφυδάτωσης, γαστρικού ή δωδεκαδακτυλικού έλκους, επιληψίας, ουρολιθίαση, συμβουλευτείτε το γιατρό σας σχετικά με την πιθανότητα λήψης αυτού του φαρμάκου..

Δυσανεξία στα συστατικά, συστηματικές ασθένειες, εγκυμοσύνη και περίοδος θηλασμού, παιδιά κάτω των 14 ετών.

Δυσανεξία στα συστατικά, εγκυμοσύνη και περίοδος θηλασμού, παιδιά κάτω των 4 ετών.

Δυσανεξία στα συστατικά, το τρίμηνο της εγκυμοσύνης και την περίοδο του θηλασμού, παιδιά κάτω των 6 ετών. Ανεπάρκεια σακχαρόζης, δυσανεξία στη φρουκτόζη, δυσαπορρόφηση γλυκόζης-γαλακτόζης (δυσαπορρόφηση μονοσακχαριτών στο γαστρεντερικό σωλήνα). Χρησιμοποιήστε με προσοχή αυτό το φάρμακο σε ασθενείς με ανοιχτές πληγές του στοματικού βλεννογόνου.

Δυσανεξία στα συστατικά, εγκυμοσύνη και περίοδος θηλασμού, παιδιά κάτω των 3 ετών, επιληψία, δερματικές βλάβες ή δερματικές παθήσεις στο σημείο εφαρμογής της αλοιφής.

Teraflu και αλκοόλ

Η δράση του φαρμάκου με τη μορφή σκόνης για την παρασκευή ενός πόσιμου διαλύματος ή δισκίων για στοματική χορήγηση ξεκινά σε 20-30 λεπτά και διαρκεί για 4-6 ώρες μετά τη χρήση του. Μερικά από τα συστατικά του παραμένουν στο σώμα (μηλεϊνική φαινιραμίνη) έως 19 ώρες. Τα ίδια τα αλκοολούχα ποτά έχουν ηπατοτοξικότητα. Η ασθένεια και η χρήση ναρκωτικών φορτώνουν όλα τα όργανα και τα συστήματα του ανθρώπινου σώματος.

Ως εκ τούτου, η χρήση αλκοόλ κατά τη διάρκεια της χρήσης αυτού του φαρμάκου είναι απαράδεκτη, καθώς η αρνητική επίδραση του φαρμάκου στο ήπαρ αυξάνεται σημαντικά. Επίσης, ένα τέτοιο κοκτέιλ μπορεί να αυξήσει δραματικά την πίεση, να εμφανιστεί καρδιακή προσβολή ή εγκεφαλικό επεισόδιο, ο κίνδυνος γαστρεντερικής αιμορραγίας, μια σοβαρή αλλεργική αντίδραση αυξάνεται. Ένα άτομο μπορεί ακόμη και να πέσει σε κώμα. Επίσης, δεν πρέπει να πίνετε αλκοολούχα ποτά κατά τη χρήση δισκίων για απορρόφηση ή ψεκασμό teraflu, καθώς η συνδυασμένη δράση τους μπορεί να προκαλέσει αλλεργίες και αυξημένες παρενέργειες φαρμάκων.

Πρέπει να σημειωθεί ότι μπορείτε να πίνετε αλκοόλ μόνο αφού το φάρμακο έχει αφαιρεθεί εντελώς από το σώμα. Στην περίπτωση του teraflu, αυτή η περίοδος είναι τουλάχιστον μία ημέρα μετά την εφάπαξ χρήση της. Με μια πορεία θεραπείας με αυτό το φάρμακο, το αλκοόλ πρέπει να εγκαταλειφθεί μέχρι την πλήρη ανάρρωση.

Συμβατότητα του teraflu με άλλα φάρμακα

Το Teraflu είναι ένα συνδυασμένο φάρμακο και όταν χρησιμοποιείται μαζί με άλλα φάρμακα, πρέπει να ληφθούν υπόψη οι συνέπειες αυτής της χρήσης, καθώς σε ορισμένες περιπτώσεις υπάρχει αύξηση ή αποδυνάμωση των φαρμακευτικών ιδιοτήτων των φαρμάκων και σε ορισμένες περιπτώσεις απαγορεύεται η από κοινού χορήγηση τους..

Επομένως, είναι αδύνατο να χρησιμοποιηθούν φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη ή άλλα ΜΣΑΦ (ακετυλοσαλικυλικό οξύ, ιβουπροφαίνη, νιμίλη ή άλλα) ταυτόχρονα με τεραφλου (σε σκόνες ή δισκία για στοματική χορήγηση), βαρβιτουρικά, αντιεπιληπτικά φάρμακα, καθώς η ηπατοτοξικότητα, η νεφροτοξικότητα αυξάνεται και ο κίνδυνος αύξησης του γαστρεντερικού σωλήνα Αιμορραγία.

Με την ταυτόχρονη χρήση αυτού του φαρμάκου και αντικαταθλιπτικών, ηρεμιστικών, αιθανόλης, αυξάνεται η ανασταλτική τους επίδραση στο κεντρικό νευρικό σύστημα (ΚΝΣ).

Ο κίνδυνος κατακράτησης ούρων, ξηροστομίας και δυσκοιλιότητας αυξάνεται με τη χρήση αυτού του φαρμάκου και αντικαταθλιπτικών, αντιπαρκινσονικών φαρμάκων, αντιψυχωσικών, αντιψυχωσικών. Η αλληλεπίδραση με γλυκοκορτικοστεροειδή μπορεί να προκαλέσει αύξηση της ενδοφθάλμιας πίεσης.

Ταυτόχρονη ή λήψη αντικαταθλιπτικών, βήτα-αναστολέων και ορισμένων άλλων φαρμάκων κατά τις προηγούμενες 2 εβδομάδες μπορεί να προκαλέσει υπερτασική κρίση και άλλες ανεπιθύμητες αντιδράσεις από το καρδιαγγειακό σύστημα. Επομένως, παρουσία χρόνιων παθήσεων ή παρατεταμένης χρήσης οποιουδήποτε φαρμάκου, πρέπει πάντα να συμβουλευτείτε γιατρό ή φαρμακοποιό σχετικά με τη δυνατότητα χρήσης του teraflu σε αυτήν την περίπτωση.

Η χρήση του teraflu με τη μορφή δισκίων για απορρόφηση ή σπρέι έχει ασθενές αποτέλεσμα όταν αλληλεπιδρά με άλλα φάρμακα λόγω χαμηλών δόσεων δραστικών ουσιών. Ωστόσο, η λιδοκαΐνη, η οποία αποτελεί μέρος αυτών, μπορεί να αλληλεπιδράσει με άλλα φάρμακα για αρρυθμία, τα οποία πρέπει επίσης να ληφθούν υπόψη.

Η κοινή χρήση της αλοιφής αυτής της μάρκας με άλλα φάρμακα δεν έχει σημαντική επίδραση στον ασθενή..

Παρενέργειες και βλάβες κατά τη χρήση του teraflu

Μπορεί το teraflu να προκαλέσει αλλεργική αντίδραση?

Το teraflu επηρεάζει το ήπαρ και τα νεφρά?

Το teraflu επηρεάζει τη σύνθεση του αίματος?

Το teraflu επηρεάζει το νευρικό σύστημα?

Το teraflu επηρεάζει το γαστρεντερικό σωλήνα?

Το teraflu επηρεάζει την καρδιά?

Το teraflu επηρεάζει την όραση?

Τι βλάβη μπορεί τα φάρμακα teraflu με τη μορφή παστίλιων ή σπρέι?

Αυτά τα φάρμακα μπορεί να προκαλέσουν προσωρινή δυσφορία και ερεθισμό του τοπικού στόματος. Επίσης, μην φοβάστε εάν η γλώσσα ή τα δόντια γίνουν σκούρα ή καστανά. Όλα θα αποκατασταθούν όταν το φάρμακο ακυρωθεί. Για να μην παρατηρηθούν αυτά τα αποτελέσματα, είναι απαραίτητο να ακολουθήσετε αυστηρά τις συστάσεις σχετικά με τις δόσεις και τη διάρκεια αυτού του φαρμάκου. Επίσης, μερικές φορές σε ευαίσθητους ασθενείς, η χρήση αυτών των φαρμάκων μπορεί να προκαλέσει αλλεργικές αντιδράσεις - πρήξιμο του προσώπου, των χειλιών, της γλώσσας, του λάρυγγα, του εξανθήματος, του κνησμού και άλλων.

Κατά τον ψεκασμό ενός ψεκασμού, είναι απαραίτητο να κρατάτε την αναπνοή σας, καθώς το φάρμακο μπορεί να προκαλέσει την ανάπτυξη αντανακλαστικού λαρυγγόσπασμου και βρογχόσπασμου, καθώς και δυσκολία στην κατάποση, δύσπνοια (αναπνευστική ανεπάρκεια), παραισθησία και άλλα ανεπιθύμητα αποτελέσματα. Μην πάρετε αυτό το φάρμακο στα μάτια σας..

Υπάρχουν παρενέργειες της αλοιφής teraflu?

Είναι πιθανή υπερβολική δόση κατά τη λήψη του teraflu?

Αυτό το φάρμακο σε σκόνη ή δισκία για στοματική χορήγηση μπορεί να έχει ηπατοτοξική και νεφροτοξική δράση όταν χρησιμοποιείται για μεγάλο χρονικό διάστημα ή κατά παράβαση της δόσης ή του τρόπου χορήγησης. Αυτό οφείλεται κυρίως στη δράση της παρακεταμόλης στη σύνθεση του φαρμάκου. Τα συμπτώματα υπερδοσολογίας μπορεί να περιλαμβάνουν ναυτία, έμετο, πόνο στην επιγαστρική περιοχή. Σε σοβαρές περιπτώσεις, μπορεί να εμφανιστεί ηπατική ανεπάρκεια, ηπατοέκρωση, εγκεφαλοπάθεια, κώμα, ακόμη και θάνατος. Όταν εμφανιστούν τα πρώτα ανησυχητικά συμπτώματα, πρέπει να καλέσετε αμέσως ένα ασθενοφόρο, να κάνετε πλύση στομάχου, να πάρετε ενεργό άνθρακα.

Το Teraflu με τη μορφή παστίλιων ή σπρέι σπάνια προκαλεί υπερδοσολογία. Ωστόσο, το αναισθητικό αποτέλεσμα της λιδοκαΐνης (που αποτελεί μέρος αυτών) μπορεί να κάνει την κατάποση δύσκολη. Πολύ σπάνια, σε περίπτωση κατάποσης αυτών των φαρμάκων, η λιδοκαΐνη μπορεί να έχει τοξικές επιδράσεις στο κεντρικό νευρικό σύστημα (σπασμοί, αναπνευστική ανεπάρκεια, αίσθημα παλμών και άλλα). Εάν εμφανίσετε ναυτία, έμετο και άλλα επικίνδυνα συμπτώματα υπερδοσολογίας, πρέπει να διακόψετε αμέσως το φάρμακο, να ζητήσετε ιατρική βοήθεια, να πιείτε γάλα ή να πάρετε ενεργό άνθρακα.

Αυτό το φάρμακο με τη μορφή αλοιφής μπορεί να παρουσιάσει τοξική επίδραση σε περίπτωση κατάποσης κατά λάθος, καθώς το παρασκεύασμα περιέχει λάδι καμφοράς και ευκαλύπτου. Σε αυτήν την περίπτωση, ο ασθενής μπορεί να παρουσιάσει κοιλιακό άλγος, ναυτία, έμετο, πονοκέφαλο, ζάλη, έξαψη του προσώπου, δύσπνοια, κράμπες, κατάθλιψη του ΚΝΣ, κώμα. Για να αποφύγετε σοβαρές επιπλοκές, πρέπει να καλέσετε ασθενοφόρο, να ξεπλύνετε το στομάχι σας, να πάρετε ενεργό άνθρακα.

Οδήγηση αυτοκινήτου και teraflu

Οι κονιοποιημένες μορφές και τα δισκία για χορήγηση από το στόμα του teraflu μπορούν να αποδυναμώσουν τη συγκέντρωση της προσοχής και την ταχύτητα των ψυχοκινητικών αντιδράσεων. Ως εκ τούτου, κατά τη διάρκεια της περιόδου χρήσης αυτού του φαρμάκου, δεν συνιστάται να καθίσετε πίσω από το τιμόνι ενός αυτοκινήτου, να οδηγείτε άλλα οχήματα ή μηχανισμούς και να συμμετέχετε επίσης σε εργασιακές δραστηριότητες που απαιτούν αυξημένη προσοχή.

Το σπρέι που πωλείται με αυτό το εμπορικό σήμα περιέχει αιθανόλη. Μπορεί να επηρεάσει αρνητικά την ικανότητα οδήγησης αυτοκινήτου, άλλων οχημάτων ή δυνητικά επικίνδυνων μηχανημάτων. Τα φάρμακα με τη μορφή παστίλιων ή αλοιφών δεν επηρεάζουν την ικανότητα οδήγησης οχημάτων και άλλων μηχανισμών.

Τι βοηθάει το Teraflu

"Teraflu", τι βοηθά με αυτό το σύνθετο φάρμακο; Το εργαλείο έχει αναλγητικά, θερμορυθμιστικά, αντιαλλεργικά και αποσυμφορητικά αποτελέσματα. Η οδηγία εφαρμογής του φαρμάκου "Teraflu" συνιστά τη λήψη κρυολογήματος και γρίπης.

Σύνθεση και μορφή απελευθέρωσης

Το φάρμακο έχει τη μορφή δισκίων, σπρέι, σκόνης για την παρασκευή διαλύματος. Τα ενεργά στοιχεία της θεραπείας "Teraflu", που βοηθά στην κρυολογήματα, είναι:

  1. παρακεταμόλη;
  2. υδροχλωρική φαινυλεφρίνη
  3. μηλεϊνική φαινιραμίνη;
  4. βιταμίνη C.

Έκδοχα είναι: μαλτοδεξτρίνη, κάλιο ακεσουλφάμης, φωσφορικό ασβέστιο, στεατικό μαγνήσιο, διένυδρο νάτριο και άλλα συστατικά.

Φαρμακολογικές ιδιότητες

Τα δραστικά συστατικά του φαρμάκου "Teraflu", από το οποίο εκδηλώνεται το αναλγητικό, αντιφλεγμονώδες, αποσυμφορητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα, ενεργούν με πολύπλοκο τρόπο. Η παρακεταμόλη εμποδίζει την ενζυματική δράση των κυκλοοξυγενώνων, διαταράσσοντας έτσι την αναπαραγωγή των προσταγλανδινών. Επηρεάζει επιλεκτικά τους θερμορυθμιστικούς υποδοχείς του εγκεφάλου, αλλάζει το όριο ευαισθησίας.

Αυτό προκαλεί την αντιπυρετική, αναλγητική και ήπια αντιφλεγμονώδη δράση του φαρμάκου "Teraflu". Τι βοηθά τη μηλεϊνική δραστική ουσία φαινιραμίνη; Αυτό το συστατικό είναι υπεύθυνο για τις αντιαλλεργικές ιδιότητες του φαρμάκου, εξαλείφει τη δράση της ισταμίνης. Ως αποτέλεσμα, η διόγκωση των βλεννογόνων διόδων του αναπνευστικού συστήματος, η δακρύρροια και ο κνησμός στη μύτη μειώνονται..

Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη προκαλεί στένωση των τριχοειδών αγγείων στον ρινικό βλεννογόνο. Αυτό βοηθά να απαλλαγούμε από τα σημάδια του κρυολογήματος, που εκφράζονται με πρήξιμο και ερυθρότητα της βλεννογόνου της μύτης και του λαιμού, ομαλοποιεί την έκκριση της μύτης, αποστράγγιση του μεσαίου αυτιού.

Η παρουσία ασκορβικού οξέος ξεκινά την άμυνα του σώματος, ενισχύει την ανοσία. Η βιταμίνη ενισχύει τα αγγειακά τοιχώματα, εμφανίζει αντιοξειδωτικές ιδιότητες, προστατεύει τις κυτταρικές μεμβράνες από βλάβες από τις ελεύθερες ρίζες που συνοδεύουν τη φλεγμονώδη διαδικασία.

Το φάρμακο "Teraflu": τι βοηθά

Οι ενδείξεις για τη χρήση του φαρμάκου περιλαμβάνουν τις ακόλουθες ασθένειες και καταστάσεις:

  • αλεργική ρινίτιδα;
  • ένα κρύο
  • ρινόρροια
  • ιγμορίτιδα;
  • ρινοφαρυγγίτιδα
  • είδος καταρροής;
  • γρίπη;
  • ρινίτιδα, συμπεριλαμβανομένου του αγγειοκινητήρα.
  • ρινοσινοπάθεια.

Αντενδείξεις

Το διάλυμα Teraflu απαγορεύεται να χρησιμοποιεί τις οδηγίες χρήσης με:

  • αλκοολισμός;
  • παιδιά κάτω των 15 ετών
  • σακχαρώδης διαβήτης;
  • υπερευαισθησία στη σύνθεση του φαρμάκου "Teraflu", από το οποίο μπορούν να ξεκινήσουν οι αλλεργίες.
  • πύλη υπέρταση.

Δεν συνιστάται η λήψη του φαρμάκου για έγκυες γυναίκες και θηλάζουσες μητέρες. Δεν συνιστάται να πίνετε το φάρμακο σε συνδυασμό με αδρενεργικούς αποκλειστές και αντικαταθλιπτικά.

Πρέπει να προσέχετε όταν χρησιμοποιείτε το προϊόν για άτομα με υψηλή αρτηριακή πίεση, με υπερθυρεοειδισμό, σύνθετες παθολογίες του αίματος, νεφρά, ήπαρ, ασθενείς με βρογχικό άσθμα, προστατίτιδα. Εφόσον το Teraflu επηρεάζει την προσοχή και την αντίδραση, συνιστάται να μην οδηγείτε κατά τη διάρκεια της θεραπείας.

Το φάρμακο "Teraflu": οδηγίες χρήσης

Η σκόνη αραιώνεται σε ένα ποτήρι ζεστό νερό και πίνεται, χωρίς να αφήνεται το φάρμακο να κρυώσει. Η ημερήσια δόση δεν πρέπει να υπερβαίνει τα 3 πακέτα. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων είναι περισσότερο από 4 ώρες. Η μέγιστη επίδραση του φαρμάκου παρατηρείται κατά τη λήψη του διαλύματος πριν τον ύπνο. Χωρίς ιατρική συνταγή, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το φάρμακο για όχι περισσότερο από 3 ημέρες. Εάν δεν υπάρχει θεραπευτικό αποτέλεσμα κατά τη διάρκεια αυτής της περιόδου, πρέπει να επικοινωνήσετε με έναν ειδικό.

Παρενέργειες

Το φάρμακο "Teraflu", οι κριτικές και οι οδηγίες το επιβεβαιώνουν, μπορεί να προκαλέσει:

  • Ζάλη.
  • Νευρικότητα.
  • Υπνηλία.
  • ΧΤΥΠΟΣ καρδιας.
  • Ξερό στόμα.
  • Αυπνία.
  • Λιπαρότητα.
  • Διαταραχές της καρέκλας.
  • Ευερέθιστο
  • Αλλεργία.
  • Ναυτία ή έμετος.

Σπάνια παρατηρήθηκε:

  • Θρομβοπενία.
  • Στραγγουρία.
  • Ξηρές βλεννογόνες μεμβράνες.
  • Δυσκινησία.
  • Αιμολυτική αναιμία.
  • Κατακράτηση ούρων.
  • Βραδυκαρδία.
  • Λευκοπενία.
  • Υψηλή πίεση του αίματος.
  • Κνίδωση.

Τιμή και ανάλογα

Μπορείτε να αντικαταστήσετε το φάρμακο "Teraflu" με ανάλογα: "Grippocytron", "Fervex", "Coldrex", "Rinza", "Astracitron". Επίσης φαίνεται η χρήση τέτοιων ποικιλιών του φαρμάκου "Teraflu", όπως LAR, Immuno, Bro, Extra, Extratab. Μπορείτε να αγοράσετε σκόνη με λεμόνι για 170 ρούβλια για 4 πακέτα.

Απόψεις ασθενών

Σχετικά με το φάρμακο "Teraflu" οι ασθενείς δίνουν κριτικές κυρίως θετικές. Πολλοί το παίρνουν στα πρώτα συμπτώματα κρυολογήματος και γρίπης. Το φάρμακο βοηθά στην εξάλειψη των συμπτωμάτων αυτών των παθήσεων χωρίς να έχει συστηματικό αποτέλεσμα..

Οι ασθενείς ρωτούν συχνά τι είναι καλύτερο από το Teraflu ή το Coldrex. Οι γιατροί λένε ότι και τα δύο ανάλογα έχουν παρόμοια επίδραση στο σώμα. Τα φάρμακα ανακουφίζουν μόνο τα συμπτώματα των ασθενειών και δεν εξαλείφουν την αιτία της νόσου. Προτίμηση πρέπει να δοθεί στο φάρμακο "Teraflu", καθώς έχει μια πιο ισορροπημένη σύνθεση.

Τεράφλου

Οδηγίες χρήσης

Μερικά δεδομένα

Σύμφωνα με στατιστικά στοιχεία, οι οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις αντιπροσωπεύουν τουλάχιστον το 90% όλων των μολυσματικών και φλεγμονωδών ασθενειών στον κόσμο. Σύμφωνα με τον Παγκόσμιο Οργανισμό Υγείας, σχεδόν κάθε ενήλικο άτομο με σωματικό σώμα υποφέρει επεισόδια SARS τουλάχιστον 2 φορές το χρόνο. Συχνά αυτό προκαλεί προσωρινή αναπηρία και οδηγεί σε σημαντικές οικονομικές απώλειες στην παραγωγή. Η αποτελεσματική πρόληψη και η σύγχρονη θεραπεία λοιμώξεων μπορούν να μειώσουν τον μέσο αριθμό ημερών που αφιερώνουν οι ασθενείς σε άδεια ασθενείας, γεγονός που με τη σειρά του μειώνει το οικονομικό κόστος της κοινωνίας. Η χρήση συμπτωματικών παραγόντων μπορεί να βελτιώσει σημαντικά την κατάσταση των ασθενών και να επιταχύνει τη διαδικασία επούλωσης. Το TeraFlu είναι ένα από τα πιο αποτελεσματικά φάρμακα συνδυασμού που χρησιμοποιούνται για τη θεραπεία λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος, που συνοδεύονται από εμπύρετο πυρετό, ρινική καταρροή, πονόλαιμο και βήχα, ημικρανία και μυϊκούς πόνους.

Το αρχικό φάρμακο ανήκει στη φαρμακευτική εταιρεία Novartis (Ελβετία). Στον Καναδά, διατίθεται στην αλυσίδα φαρμακείων ως NeoCitran, στις ΗΠΑ και την Ευρώπη είναι γνωστό με την επωνυμία Teraflu. Στα φαρμακεία της Ρωσίας, μπορεί να αγοραστεί με το όνομα TeraFlu. Το κύριο δραστικό συστατικό του φαρμάκου είναι η παρακεταμόλη (Paracetamolum), ένα μη ναρκωτικό αναλγητικό που έχει την ικανότητα να μπλοκάρει το ένζυμο COX-3 που βρίσκεται στο κεντρικό νευρικό σύστημα, το οποίο οφείλεται σε διάφορες δράσεις του (αντιπυρετικό, αναλγητικό). Η παρακεταμόλη δοκιμάστηκε για πρώτη φορά το 1886 από τον Joseph von Mehring. Μετά από πολλές κλινικές μελέτες, εμφανίστηκε για πρώτη φορά στην αμερικανική φαρμακευτική αγορά το 1953 και ήδη στις αρχές του 21ου αιώνα, η παρακεταμόλη, η οποία αποτελεί μέρος περισσότερων από 500 συνταγογραφούμενων και μη συνταγογραφούμενων φαρμάκων, έχει γίνει ένα από τα πιο δημοφιλή και με τις καλύτερες πωλήσεις στον κόσμο..

Φαρμακολογική ομάδα

Συνδυασμένα αντιπυρετικά φάρμακα.

Κατάλογος ενδείξεων για χρήση

Το TeraFlu χρησιμοποιείται για σκοπούς βραχυπρόθεσμης συμπτωματικής θεραπείας στις ακόλουθες περιπτώσεις: • Οξεία αναπνευστική ασθένεια (J06). • Γρίπη του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος (J11.1). • Οξεία ρινοφαρυγγίτιδα (J00). • Κρυολογήματα με ρινίτιδα (R06.7) και υψηλή θερμοκρασία σώματος (R50.0).

Φόρμα δοσολογίας

Διατίθεται σε μορφή διαλυτών κόνεων για εσωτερική χρήση (με γεύση εσπεριδοειδών ή άγριων μούρων). TeraFlu Extra με το άρωμα κανέλας και μήλων. Η σκόνη συσκευάζεται σε φακελίσκο των 22 g. Κάθε συσκευασία από χαρτόνι περιέχει 10 σάκους.

Δομή

Το περιεχόμενο ενός φακελλίσκου του φαρμάκου: 325 mg παρακεταμόλης (1 φακελάκι TeraFlu Extra - 650 mg), 10 mg υδροχλωρικής φαινυλεφρίνης, 20 mg φαινιραμίνης. Η σύνθεση περιλαμβάνει 0,05 g βιταμίνης C (που είναι το 60% της συνιστώμενης ημερήσιας πρόσληψης). Ανενεργά συστατικά: μηλικό, φωσφορικό ασβέστιο, κιτρικό νάτριο, σακχαρόζη, διοξείδιο του τιτανίου, άνυδρο κιτρικό, φυσική και συνθετική γεύση (λεμόνι, άγρια ​​μούρα, κανέλα μήλου), αρωματικά.

Φαρμακοκινητική

Μετά τη χρήση του διαλύματος, το δραστικό συστατικό του φαρμάκου απορροφάται μέσω των εντερικών βλεννογόνων μεμβρανών εντός 10 λεπτών. Η μέγιστη συγκέντρωση παρακεταμόλης στον ορό των ασθενών καταγράφεται μετά από 30-60 λεπτά. Ο χρόνος ημίσειας ζωής της δραστικής ουσίας όταν λαμβάνεται σε θεραπευτική δόση είναι 4-6 ώρες. Περίπου το 10-15% της παρακεταμόλης συνδέεται με τις πρωτεΐνες του πλάσματος, ως αποτέλεσμα των οποίων διεισδύει γρήγορα στα ιστοχημικά εμπόδια, εξαπλώνεται ομοιόμορφα σε όλους τους ιστούς. Έχει την ικανότητα να διέρχεται από τους φραγμούς του πλακούντα και του αίματος-εγκεφάλου. Λιγότερο από το 2% της ποσότητας παρακεταμόλης που χρησιμοποιείται εσωτερικά μπορεί να περάσει στο μητρικό γάλα σε θηλάζουσα γυναίκα. Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη απορροφάται εν μέρει στο πεπτικό σύστημα, μεταβολίζεται στον πεπτικό σωλήνα και στους ιστούς του ήπατος. Η μηλεϊνική φαινιραμίνη είναι ένα αντιισταμινικό, το αποτέλεσμα του οποίου παρατηρείται λόγω του αποκλεισμού των Η1 υποδοχέων της αναπνευστικής οδού. Η μέγιστη συγκέντρωσή του στο πλάσμα σημειώνεται 60-80 λεπτά μετά τη χορήγηση. Η ουσία μεταβολίζεται μερικώς και απεκκρίνεται επίσης από τα νεφρά στην αρχική τους μορφή (80%), ο χρόνος ημίσειας ζωής είναι 16 ώρες.

Φαρμακοδυναμικές επιδράσεις

Το TeraFlu είναι ένα ισχυρό σύνθετο φάρμακο που χρησιμοποιείται για την ανακούφιση των συμπτωμάτων οξείας αναπνευστικής ιογενούς λοίμωξης. Η παρακεταμόλη, η οποία είναι το κύριο δραστικό συστατικό της, έχει έντονα αντι-εμπύρετα και αναλγητικά αποτελέσματα που εμφανίζονται κατά την αναστολή του ενζύμου COX3. Ο συμπαθομιμητικός παράγοντας υδροχλωρική φαινυλεφρίνη διεγείρει τους άλφα-αδρενεργικούς υποδοχείς, ανακουφίζει από το πρήξιμο και συστέλλει τα αιμοφόρα αγγεία στον ρινικό βλεννογόνο και στους κόλπους. Το αντιισταμινικό συστατικό της μηλεϊνικής φαινυλαμίνης οδηγεί σε μείωση της εξίδρωσης, εξάλειψη της δακρύρροιας, κνησμός, καταρροή.

Αντενδείξεις

Οι οδηγίες χρήσης του φαρμάκου περιέχουν τον ακόλουθο κατάλογο καταστάσεων στις οποίες απαγορεύεται η χρήση του φαρμάκου. Αυτά περιλαμβάνουν: • Ανεπάρκεια συγγενών ενζύμων (ανεπάρκεια σακχαρόζης-ισομαλτάσης). • δυσαπορρόφηση γλυκόζης-γαλακτόζης. • δυσανεξία στη φρουκτόζη • Κίρρωση του ήπατος, πύλη υπέρταση. • Κατάχρηση αλκόολ. • Αυξημένη ευαισθησία στις δραστικές και βοηθητικές ουσίες του φαρμάκου. • Ηλικία έως 12 ετών, γαλουχία, 1 τρίμηνο κύησης. Απαιτείται προσοχή για τη χρήση του φαρμάκου για υπέρταση, που περιπλέκεται από διαβήτη, γλαύκωμα, σοβαρές παθολογίες των ηπατοκολλητικών και ουροποιητικών συστημάτων, παθήσεις του αίματος και συγγενή υπερφιλερυθριναιμία (σύνδρομο Gilbert και Rotor). Δεν μπορείτε να συνδυάσετε αυτό το φάρμακο με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη, καθώς και τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά και αναστολείς της μονοαμινοξειδάσης. Το φάρμακο έχει ήπια επίδραση της καταστολής, οπότε κατά τη διάρκεια της θεραπείας δεν συνιστάται η οδήγηση αυτοκινήτων και η εκτέλεση εργασιών που απαιτούν συγκέντρωση και προσοχή. Ο συνδυασμός TeraFlu με αιθυλική αλκοόλη οδηγεί σε αυξημένη υπνηλία και επίσης αυξάνει τον κίνδυνο ηπατικής ανεπάρκειας, επομένως, κατά τη διάρκεια της θεραπείας, θα πρέπει να αποφεύγετε να πίνετε ποτά που περιέχουν αλκοόλ.

Τρόπος χορήγησης και δόση

Το φάρμακο προορίζεται για στοματική χορήγηση. Για να προετοιμάσετε το διάλυμα, ρίξτε το περιεχόμενο 1 φακελίσκου 200 ml ζεστού νερού (όχι βραστό νερό) και ανακατέψτε καλά μέχρι να γίνει ομοιογενής σύσταση. Πίνετε το φάρμακο πρέπει να είναι ζεστό, αμέσως μετά την προετοιμασία. Η επαναδοσολογία επιτρέπεται μετά από 4-6 ώρες. Μπορείτε να πιείτε το διάλυμα οποιαδήποτε στιγμή της ημέρας, αλλά το καλύτερο αποτέλεσμα παρατηρείται όταν χρησιμοποιείτε το φάρμακο τη νύχτα, πριν από τον ύπνο. Σε περίπτωση που δεν υπάρχει ανακούφιση εντός 3 ημερών, είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε έναν ειδικό με σκοπό τη διάγνωση και τη συνταγογράφηση της αιτιολογικής θεραπείας. Δεν μπορείτε να πάρετε μια συνδυασμένη θεραπεία για τη γρίπη και τα κρυολογήματα για περισσότερο από 5 ημέρες. Σε ασθενείς με σύνδρομο Gilbert ή σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια, το διάστημα μεταξύ των δόσεων πρέπει να αυξηθεί σε τουλάχιστον 8 ώρες. Δεν απαιτείται προσαρμογή της δοσολογίας σε παιδιά άνω των 12 ετών και στους ηλικιωμένους.

Ανεπιθύμητες ενέργειες

Το συνδυασμένο φάρμακο TeraFlu για τη γρίπη και το κοινό κρυολόγημα μπορεί να προκαλέσει τις ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες: • Εκδηλώσεις αλλεργιών, όπως κνίδωση, οίδημα του Quincke. Σε σπάνιες περιπτώσεις, οδηγεί στην ανάπτυξη αναφυλακτικού σοκ, κακοήθους εξιδρωματικού ερυθήματος και συνδρόμου Lyell. • Ζάλη, πονοκέφαλοι. • Υπερβολική νευροψυχική ευερεθιστότητα. • Αυξημένη υπνηλία, λήθαργος. • Βλάβες της οπτικής συσκευής - διασταλμένοι μαθητές, σπασμός στέγασης, προσβολές γλαυκώματος. • Υπερτασική κρίση, αίσθημα παλμών, πόνοι στο στήθος. • Δυσπεπτικά συμπτώματα (αίσθημα βαρύτητας, δυσφορία στην κοιλιά, ώθηση εμετού), ξηρή βλεννογόνος μεμβράνη της στοματικής κοιλότητας. • Δυσκοιλιότητα, αυξημένες κινήσεις του εντέρου. • Βλάβες του ουροποιητικού συστήματος - πόνος στα νεφρά, δυσκολία, δυσφορία κατά την ούρηση. • Από το ηπατοβολικό σύστημα - αυξημένη δραστηριότητα ηπατικών ενζύμων, πόνος, βαρύτητα στο δεξιό υποχόνδριο, μειωμένη πέψη της τροφής. • Γενική αδιαθεσία, αδυναμία. Σε περίπτωση εμφάνισης και εντατικοποίησης οποιασδήποτε από τις ανεπιθύμητες αντιδράσεις, είναι απαραίτητο να διακόψετε αμέσως το φάρμακο και να συμβουλευτείτε έναν ειδικό.

Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα

Τα συστατικά του συμπλόκου παράγοντα μπορούν να αλληλεπιδράσουν με άλλα φάρμακα. • Η παρακεταμόλη είναι ικανή να ενισχύσει την επίδραση των αναστολέων της μονοαμινοξειδάσης, της αιθυλικής αλκοόλης, των ηρεμιστικών. Αυξάνει τον κίνδυνο τοξικών επιδράσεων στο ήπαρ όταν χρησιμοποιείται μαζί με βαρβιτουρικά, ριφαμπικίνη, ισονιαζίδη, ζιδοβουδίνη, αυξάνει την αντιπηκτική δράση της βαρφαρίνης (αυξάνοντας έτσι την πιθανότητα αιμορραγίας). Ικανό να μειώσει τη βιοδιαθεσιμότητα της λαμοτριγίνης. • Η φαινιραμίνη μειώνει την επίδραση της λήψης αντιπηκτικών. Ενισχύει τη δράση ουσιών που επηρεάζουν το κεντρικό νευρικό σύστημα (αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, βαρβιτουρικά, ηρεμιστικά). • Η υδροχλωρική φαινυλεφρίνη μπορεί να προκαλέσει υπερτασική κρίση σε συνδυασμό με αναστολείς ΜΑΟ, μειώνει την επίδραση των β-αποκλειστών και αυξάνει τον κίνδυνο αρρυθμιών σε ασθενείς που λαμβάνουν διγοξίνη. Πριν από τη θεραπεία παρουσία λοίμωξης, είναι απαραίτητο να συμβουλευτείτε το γιατρό σας και να τον ενημερώσετε για όλα τα φάρμακα που λαμβάνονται.

Εγκυμοσύνη

Δεν έχουν διεξαχθεί ειδικές μελέτες σχετικά με την επίδραση των ναρκωτικών στο έμβρυο και στο σώμα της γυναίκας κατά τη διάρκεια της κύησης. Η χρήση αυτού του φαρμάκου κατά τη διάρκεια της εγκυμοσύνης είναι δυνατή μόνο μετά από σύσταση ενός ειδικού εάν το όφελος της θεραπείας υπερβαίνει τον αναμενόμενο κίνδυνο. Κατά τη λήψη του φαρμάκου κατά τη γαλουχία, είναι απαραίτητο να σταματήσετε το θηλασμό για αρκετές ημέρες και να μεταφέρετε το παιδί σε προσαρμοσμένα τεχνητά μείγματα.

Υπερβολική δόση

Οι κλινικές εκδηλώσεις εκφράζονται από συμπτώματα υπέρβασης της επιτρεπόμενης δοσολογίας του κύριου δραστικού συστατικού της παρακεταμόλης και εμφανίζονται όταν λαμβάνονται πάνω από 15 g. Αυτά περιλαμβάνουν: • Λευκαντικό των βλεννογόνων και του δέρματος, εφίδρωση. • μειωμένη όρεξη, ναυτία, έμετος. • κράμπες. • Επώδυνες αισθήσεις, δυσφορία στην κοιλιά (που μπορεί να υποδηλώνουν την εμφάνιση σοβαρής επιπλοκής - νέκρωση του ήπατος). Για την εξάλειψη αυτών των επιδράσεων, η ακετυλοκυστεΐνη χορηγείται ενδοφλεβίως. Συνιστάται να καθαρίζεται το στομάχι από υπολείμματα τροφών και φαρμάκων, από του στόματος χορήγηση ροφητικών, συμπτωματική θεραπεία (αντισπασμωδικά). Οι εκδηλώσεις της υπερβολικής πρόσληψης φαινιραμίνης και φαινυλεθερίνης είναι λήθαργος, άγχος, πονοκέφαλοι και ζάλη, αύξηση της αρτηριακής πίεσης, αργός καρδιακός ρυθμός, κυκλοφορικές διαταραχές, σπασμωδικό σύνδρομο. Ως θεραπεία, χρησιμοποιούνται απορροφητικά, καθαρτικά αλατιού, άλφα-αποκλειστές για υπερτασική κρίση..

Χαρακτηριστικά αποθήκευσης

Το φάρμακο πρέπει να φυλάσσεται σε ξηρό μέρος μακριά από πηγές φωτός σε θερμοκρασία +25 μοίρες. Είναι απαραίτητο να προστατέψετε το φάρμακο από παιδιά.

Διάρκεια ζωής

Υπό κανονικές συνθήκες, η διάρκεια ζωής του φαρμάκου είναι 24 μήνες. Απαγορεύεται αυστηρά η χρήση του φαρμάκου μετά την περίοδο που αναφέρεται στη συσκευασία.

Όροι διακοπών

Το φάρμακο TeraFlu διανέμεται στο φαρμακείο χωρίς ιατρική συνταγή. Κατασκευαστές Novartis Consumer Health Inc. (ΗΠΑ), Φαμάρ Ορλεάνη (Γαλλία).