Ένα κρύο παιδί είναι μια δύσκολη δοκιμασία για τους γονείς. Ανησυχούν, ανησυχούν, επιδιώκουν να θεραπεύσουν το μωρό πιο γρήγορα. Ωστόσο, η ανακούφιση από τα συμπτώματα του μωρού δεν σημαίνει θεραπεία. Οι παιδίατροι δεν συνιστούν την έναρξη θεραπείας για ένα παιδί με ισχυρά φάρμακα, καθώς μπορούν να προκαλέσουν ανοσοανεπάρκεια. Σε αυτήν την περίπτωση, το σώμα παύει να αντιστέκεται στη μόλυνση. Είναι πολύ καλύτερο να χρησιμοποιήσετε το ομοιοπαθητικό φάρμακο "Antigrippin" για τα παιδιά να κρυώσουν. Το φάρμακο είναι αρκετά αποτελεσματικό, ενώ επηρεάζει θετικά το σώμα.

μια σύντομη περιγραφή του

Το φάρμακο "Antigrippin" για παιδιά είναι ένα ομοιοπαθητικό σύνθετο φάρμακο. Η σύνθεση περιλαμβάνει ενεργά συστατικά ορυκτής και φυτικής προέλευσης. Το φάρμακο έχει αντιφλεγμονώδεις, αντιπυρετικές, ανοσοδιεγερτικές ιδιότητες. Εξαλείφει αποτελεσματικά τα συμπτώματα δηλητηρίασης σε παιδιά με φλεγμονώδεις παθήσεις του αναπνευστικού συστήματος. Το φάρμακο "Antigrippin" για παιδιά εξαλείφει τα συμπτώματα της ρινίτιδας, ομαλοποιεί την αυξημένη έκκριση του ρινικού βλεννογόνου και μειώνει έναν εξαντλητικό μη παραγωγικό βήχα. Διευκολύνοντας την αναπνοή του μωρού και μειώνοντας τον πυρετό, το φάρμακο βελτιώνει τον ύπνο.

Η σύνθεση περιλαμβάνει συστατικά που παρέχουν την πιο ευνοϊκή ανακούφιση από ιογενείς και βακτηριακές λοιμώξεις στο μωρό. Επιπλέον, το φάρμακο αποτρέπει την ανάπτυξη επιληπτικών κρίσεων σε περίπτωση υψηλής θερμοκρασίας..

Δομή

Έντυπο απελευθέρωσης "Antigrippin" για παιδιά - αναβράζοντα δισκία. Η σύνθεση του φαρμάκου περιλαμβάνει τα ακόλουθα κύρια συστατικά:

  1. Παρακεταμόλη (250 mg). Η ουσία έχει αντιπυρετικές και αναλγητικές ιδιότητες. Ανακουφίζει τέλεια το μωρό από διάφορους τύπους πόνου, συμπεριλαμβανομένων πονοκεφάλων. Έχει αντιφλεγμονώδεις και αναλγητικές ιδιότητες. Μειώνει τέλεια τον πυρετό. Αναφέρεται σε μη στεροειδή αντιφλεγμονώδη φάρμακα.
  2. Ασκορβικό οξύ (50 mg). Ρυθμίζει τις διαδικασίες οξειδοαναγωγής, μεταβολισμό υδατανθράκων, διεγείρει την αντίσταση του οργανισμού στις λοιμώξεις. Η βιταμίνη C είναι ένα ισχυρό αντιοξειδωτικό. Υπό την επιρροή του, το σώμα ενισχύει την παραγωγή ιντερφερόνης, αυξάνοντας έτσι την προστατευτική λειτουργία και την αντίσταση στα βακτήρια και τους ιούς.
  3. Μηλεϊνική χλωροφαναμίνη (3 mg). Η ουσία έχει αντιαλλεργικά αποτελέσματα. Βοηθά στην ανακούφιση της αναπνοής μέσω της μύτης, ανακουφίζει από συμφόρηση, δακρύρροια, φτέρνισμα, κνησμό, ερυθρότητα των ματιών.

Επιπλέον, έκδοχα, όπως:

  • διττανθρακικό νάτριο;
  • σορβιτόλη;
  • ανθρακικό νάτριο;
  • οξύ λεμόνι;
  • σακχαρινικό νάτριο;
  • διοξείδιο του πυριτίου
  • μακρογόλη;
  • ποβιδόνη;
  • συμπλήρωμα φρούτων (γεύση κόκκινων φρούτων).

φαρμακευτική αγωγή

Το φάρμακο ανακουφίζει αποτελεσματικά τα συμπτώματα

Το φάρμακο έχει αντιπυρετική και αναλγητική δράση, έχει αντιφλεγμονώδη δράση. Το ασκορβικό οξύ, το οποίο είναι μέρος του φαρμάκου, αντισταθμίζει τέλεια την απώλεια βιταμίνης C από τον οργανισμό λόγω μιας ιογενούς νόσου. Χάρη σε αυτήν, το φάρμακο υποστηρίζει τέλεια τις λειτουργίες του ανοσοποιητικού συστήματος. Έχει αντιαλλεργικές ιδιότητες. Μειώνει αποτελεσματικά το πρήξιμο της βλεννογόνου της αναπνευστικής οδού, εξαλείφει τη δακρύρροια και τη ρινική καταρροή.

Για τη θεραπεία οξέων αναπνευστικών λοιμώξεων, της γρίπης, συνιστάται η χρήση του παιδιού "Antigrippin". Η οδηγία συνιστά τη χρήση της στην πρόληψη βακτηριακών, ιογενών λοιμώξεων του αναπνευστικού συστήματος σε μωρά κατά τη διάρκεια μιας επιδημίας.

Οι κύριες ενδείξεις χρήσης είναι τα συμπτώματα της γρίπης και του κρυολογήματος:

  • κρυάδα;
  • αύξηση θερμοκρασίας
  • πονοκέφαλο;
  • αρθραλγία;
  • μυαλγία;
  • ρινική συμφόρηση;
  • νευραλγία;
  • πονόλαιμος.

Το φάρμακο θα είναι ένα εξαιρετικό αντιπυρετικό για την οδοντοφυΐα στα μωρά. Το φάρμακο αναφέρεται σε αποτελεσματικά προφυλακτικά κατά των επιληπτικών κρίσεων σε υψηλή θερμοκρασία σώματος..

Πώς να πάρετε φάρμακο?

Το παρασκεύασμα "Antigrippin" αναβράζον (για παιδιά) προορίζεται για στοματική χρήση. Πριν από τη χρήση, το δισκίο διαλύεται εντελώς σε ένα ποτήρι νερό (θερμοκρασία 50-60 μοίρες). Το έτοιμο διάλυμα πρέπει να πιει αμέσως. Θα πρέπει να παρατηρείται διάστημα τουλάχιστον 4 ωρών μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου. Για παιδιά που έχουν διαγνωστεί με διαταραχή της νεφρικής ή ηπατικής λειτουργίας, η περίοδος αυξάνεται σε 8 ώρες.

Ανάλογα με την ηλικία, οι συνιστώμενες δόσεις του φαρμάκου Antigrippin (για παιδιά) ποικίλλουν. Οι οδηγίες χρήσης δίνουν την ακόλουθη δοσολογία:

  1. Τα μωρά από 3 έως 5 ετών πρέπει να λαμβάνουν 0,5 δισκία δύο φορές την ημέρα.
  2. Τα παιδιά ηλικίας 5-10 ετών λαμβάνουν 1 δισκίο δύο φορές την ημέρα.
  3. Για παιδιά 10-15 ετών, ημερήσια δόση - 1 δισκίο 2-3 φορές την ημέρα.

Η πορεία της θεραπείας με αυτό το φάρμακο δεν υπερβαίνει τις 5 ημέρες εάν το φάρμακο λαμβάνεται ως αναλγητικό. Σε περίπτωση λήψης του φαρμάκου ως αντιπυρετικού, η διάρκεια της χορήγησης δεν πρέπει να υπερβαίνει τις 3 ημέρες.

Παρενέργειες

Εάν το φάρμακο χρησιμοποιείται σε εκείνες τις δόσεις που συνιστώνται από τις οδηγίες που περιλαμβάνονται στο «Antigrippin» των παιδιών, είναι καλά ανεκτή. Είναι εξαιρετικά σπάνιο να παρατηρηθούν οι ακόλουθες ανεπιθύμητες ενέργειες:

  • αίσθημα κόπωσης
  • πονοκέφαλο;
  • η εμφάνιση ναυτίας ·
  • επώδυνη δυσφορία στην επιγαστρική περιοχή
  • αναιμία;
  • υπογλυκαιμία;
  • εξάνθημα;
  • κνίδωση;
  • Το οίδημα του Quincke
  • ξερό στόμα
  • αίσθημα ζέστης
  • αυξημένη υπνηλία.

Εάν εμφανιστεί αυτό το σύμπτωμα, ενημερώστε αμέσως το γιατρό.

Αντενδείξεις

Η αναβράζουσα οδηγία για τα φάρμακα "Antigrippin" απαγορεύει τη λήψη ταυτόχρονα με άλλα φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη. Μια αντένδειξη στη χρήση αυτού του εργαλείου είναι υπερευαισθησία σε οποιοδήποτε από τα συστατικά που συνθέτουν τη σύνθεσή του. Είναι απαράδεκτο να παίρνετε το φάρμακο με διαβρωτικές και ελκώδεις βλάβες του γαστρεντερικού σωλήνα στο οξύ στάδιο. Αποφύγετε τη χρήση του παραπάνω φαρμάκου με σοβαρή ηπατική ή νεφρική ανεπάρκεια, γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας. Το φάρμακο δεν προορίζεται για μωρά κάτω των 3 ετών. Με αυξημένη προσοχή, το φάρμακο χρησιμοποιείται για ηπατική και νεφρική ανεπάρκεια, συγγενής υπερλιπιρουμπινιμία (Dubin-Johnson, Gilbert, σύνδρομο Rotor), ιογενής ηπατίτιδα.

Υπερβολική δόση

Τα σημάδια υπερδοσολογίας οφείλονται στην ουσία που περιέχεται στο φάρμακο..

Το παιδί μπορεί να βιώσει:

  • ανορεξία;
  • λεύκανση του δέρματος.
  • ναυτία με έμετο
  • ηπατονέκρωση.

Αυτή η συμπτωματολογία παρατηρείται, κατά κανόνα, μετά την υπέρβαση των συνιστώμενων δόσεων του φαρμάκου. Η σοβαρότητα της υπερδοσολογίας εξαρτάται από τη σοβαρότητα της νέκρωσης. Τα παραπάνω συμπτώματα εμφανίζονται 2-4 ημέρες μετά την αύξηση της δόσης. Πολύ σπάνια, διαταραχές στη δραστηριότητα του ήπατος αναπτύσσονται με ταχύτητα αστραπής. Αυτό το σύμπτωμα μπορεί να περιπλέκεται από νεφρική ανεπάρκεια. Σε αυτήν την περίπτωση, μιλάμε για νέκρωση σωληναρίων.

Είναι πιθανές και άλλες εκδηλώσεις υπερδοσολογίας (εάν προκαλούνται από χλωροφαινίνη):

  • διέγερση
  • ζάλη;
  • κατάθλιψη;
  • Διαταραχή ύπνου;
  • κράμπες.

Εάν παρατηρηθεί αυτή η συμπτωματολογία, θα πρέπει να σταματήσετε αμέσως τη λήψη του φαρμάκου. Το παιδί χρειάζεται γαστρική πλύση. Συνιστάται στο μωρό να λαμβάνει ενεργό άνθρακα. Όλες οι περαιτέρω δραστηριότητες πρέπει να εκτελούνται σε νοσοκομείο.

Πολιτική τιμών

Το φάρμακο παρουσιάζεται σε μια ποικιλία μορφών δοσολογίας. Για μωρά από 3 ετών, το "Antigrippin" είναι κατάλληλο για παιδιά. Η τιμή των αναβράζοντων δισκίων (αριθμός συσκευασίας 10) είναι κατά μέσο όρο 235 ρούβλια.

Για παιδιά από 12 ετών, το αντι-γρίπη μέγιστο παράγοντα είναι κατάλληλο. Διατίθεται σε μορφή κάψουλας. Το κόστος αυτού του φαρμάκου (συσκευασία αρ. 20) είναι κατά μέσο όρο 280 ρούβλια.

Εφήβοι από 15 ετών και ενήλικες λαμβάνουν το φάρμακο "Antigrippin-Anvi". Ένα πακέτο καψουλών Νο. 20 θα κοστίζει περίπου 125 ρούβλια.

Αλληλεπίδραση με άλλα φάρμακα

Το παραπάνω φάρμακο πρέπει να συνδυάζεται πολύ προσεκτικά με άλλα φάρμακα. Το "Antigrippin" για παιδιά δεν πρέπει να πίνεται ταυτόχρονα με φάρμακα που επηρεάζουν το κεντρικό νευρικό σύστημα. Τα αντικαταθλιπτικά, τα αντιψυχωσικά και τα αντιπαρκινσονικά φάρμακα μπορούν να προκαλέσουν παρενέργειες με τη μορφή κατακράτησης ούρων, δυσκοιλιότητας, ξηροστομίας.

Τα γλυκοκορτικοστεροειδή αυξάνουν την πιθανότητα γλαυκώματος. Τα βαρβιτουρικά μπορούν να μειώσουν την αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης. Σε αυτήν την περίπτωση, αυξάνεται η απέκκριση του ασκορβικού οξέος από το σώμα με τα ούρα. Η αιθανόλη προκαλεί αύξηση της ηρεμιστικής δράσης των αντιισταμινών. Υπάρχουν παρενέργειες της παρακεταμόλης έως την ανάπτυξη οξείας παγκρεατίτιδας.

Μια πιο λεπτομερής ματιά στην αλληλεπίδραση του φαρμάκου με διάφορες ομάδες φαρμάκων επιτρέπει τις οδηγίες χρήσης που περιλαμβάνονται στη συσκευασία.

Αναλογικά

Το φάρμακο "Antigrippin" - για παιδιά - δεν έχει δομικά ανάλογα. Υπάρχουν όμως φάρμακα παρόμοια με αυτά του σώματος. Αυτά περιλαμβάνουν:

Γνώμη των καταναλωτών

Η υψηλή αποτελεσματικότητα του φαρμάκου "Antigrippin" (για παιδιά) επιβεβαιώνει το καλύτερο. Πολλοί καταναλωτές παρατηρούν ότι αντιμετώπισαν για πρώτη φορά ένα φάρμακο όταν πολλά φάρμακα έχουν ήδη δοκιμαστεί και, δυστυχώς, δεν έχουν αποτέλεσμα. Μετά από σύσταση γιατρού ή φαρμακοποιού, χρησιμοποίησαν το παραπάνω φάρμακο. Οι ικανοποιημένοι γονείς δηλώνουν ότι το αποτέλεσμα ξεπέρασε όλες τις προσδοκίες.

Η θερμότητα αρχίζει να υποχωρεί γρήγορα. Ο πόνος με γρίπη και SARS σταματά. Πολλοί γονείς είναι ευτυχείς να χρησιμοποιούν το φάρμακο ως αναλγητικό. Αυτό ισχύει ιδιαίτερα, σύμφωνα με τους περισσότερους καταναλωτές, με πονόδοντο. 20-25 λεπτά είναι αρκετά για το μωρό να απαλλαγεί από ένα δυσάρεστο σύμπτωμα.

Επιπλέον, οι γονείς σημειώνουν ένα άλλο μεγάλο πλεονέκτημα του φαρμάκου "Antigrippin" (για παιδιά). Οι κριτικές δείχνουν ότι τα ψίχουλα είναι στην ευχάριστη θέση να πάρουν το προκύπτον διάλυμα από ένα αναβράζον δισκίο. Εξάλλου, έχει μια γλυκιά γεύση και μια ευχάριστη μυρωδιά σμέουρων. Σε αντίθεση με τα περισσότερα σιρόπια, αυτό το φάρμακο δεν προκαλεί αλλεργικές αντιδράσεις..

Αναλογικά και υποκατάστατα AntiGrippin

- παρακεταμόλη - 750 mg / 1 συσκευασία. (5 γραμ.)
- καφεΐνη - 30 mg / 1 συσκευασία. (5 γραμ.)
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg / 1 συσκευασία. (5 γραμ.)
- μηλεϊνική φαινιραμίνη - 20 mg / 1 συσκευασία. (5 γραμ.)

- παρακεταμόλη - 650 mg / 1 συσκευασία.
- μηλεϊνική φαινιραμίνη - 20 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη - 750 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ - 60 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 500 mg / 1 συσκευασία.
- guaifenesin, 200 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη, 10 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 325 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη, 10 mg / 1 συσκευασία.
- μηλεϊνική φαινιραμίνη, 20 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ, 50 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 750 mg / 1 φακελάκι (5 g)
- καφεΐνη, 30 mg / 1 φακελάκι (5 g)
- μηλεϊνική φαινιραμίνη, 20 mg / 1 φακελάκι (5 g)
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη, 10 mg / 1 φακελάκι (5 g)

- παρακεταμόλη, 325 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη, 10 mg / 1 συσκευασία.
- μηλεϊνική φαινιραμίνη, 20 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ, 50 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 500 mg / 1 συσκευασία.
- μηλεϊνική φαινιραμίνη, 25 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ, 200 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 500 mg / 1 συσκευασία.
- μηλεϊνική φαινιραμίνη, 25 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ, 200 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 750 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη, 10 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ, 60 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη - 325 mg / 1 συσκευασία.
- μηλεϊνική φαινιραμίνη - 20 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη, 360 mg / 1 συσκευασία.
- ασκορβικό οξύ, 300 mg / 1 συσκευασία.
- μονοένυδρο γλυκονικό ασβέστιο, 100 mg / 1 συσκευασία.
- υδροχλωρική ριμανταδίνη, 50 mg / 1 συσκευασία.
- rutoside (με τη μορφή τριένυδρου), 20 mg / 1 συσκευασία.
- λοραταδίνη, 3 mg / 1 συσκευασία.

- παρακεταμόλη - 650 mg / 1 καρτέλα.
- μηλεϊνική χλωροφαναμίνη - 4 mg / 1 καρτέλα.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg / 1 καρτέλα.

- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 25 mg / 1 καπάκια.
- χλωροφαινοναμίνη (χλωροφαινιραμίνη) μηλεϊνική - 8 mg / 1 καπάκια.
- παρακεταμόλη - 200 mg / 1 καπάκια.

- παρακεταμόλη - 500 mg / 1 καρτέλα.
- καφεΐνη - 30 mg / 1 καρτέλα.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 10 mg / 1 καρτέλα.
- μηλεϊνική χλωροφαινίνη - 2 mg / 1 καρτέλα.

- παρακεταμόλη - 500 mg / 1 καρτέλα.
- καφεΐνη - 25 mg / 1 καρτέλα.
- υδροχλωρική φαινυλεφρίνη - 5 mg / 1 καρτέλα.
- terpinghydrate - 20 mg / 1 καρτέλα.
- ασκορβικό οξύ * - 38 mg / 1 καρτέλα. * ασκορβικό οξύ επικαλυμμένο με αιθυλοκυτταρίνη (1,2%). Αυτή η ποσότητα περιλαμβάνει περίσσεια 8 mg για να διατηρηθεί η ποσότητα ασκορβικού οξέος εντός των δηλωμένων ορίων καθ 'όλη τη διάρκεια ζωής.

Αντι γρίπη

Σύνθεση AntiGrippin

Φόρμα έκδοσης

Αυτό το φάρμακο παράγεται:

  • σε μορφή από του στόματος, υδατοδιαλυτής σκόνης Antigrippin σε φακελίσκους των 5 γραμμαρίων Νο. 10 σε δευτερεύουσα συσκευασία.
  • με τη μορφή δισκίων αναβράζον Antigrippin σε πλαστικές θήκες Νο. 10, κυψέλες Νο. 10 ή λωρίδες Νο. 2, Νο. 4, Νο. 6 ·
  • σε μορφή δισκίων αναβράζον Antigrippin με γεύση γκρέιπφρουτ ή βατόμουρο σε πλαστικές θήκες Νο. 10, κυψέλες Νο. 10 ή λωρίδες Νο. 2, Νο. 4, 36 ·
  • με τη μορφή αναβράζοντων δισκίων, παιδικής Αντιγόνας σε πλαστικές θήκες Νο. 10, κυψέλες Νο. 10 ή λωρίδες Νο. 2, Νο. 4, Νο. 6.

φαρμακολογική επίδραση

Αναλγητικό (αναλγητικό), αντιαλλεργικό, αντιπυρετικό.

Φαρμακοδυναμική και φαρμακοκινητική

Η σύνθεση του συνδυασμένου θεραπευτικού παράγοντα Antigrippin επιλέγεται ειδικά για την πιο αποτελεσματική θεραπεία των οδυνηρών καταστάσεων μολυσματικής και φλεγμονώδους αιτιολογίας.

Το αντιπυρετικό και αναλγητικό της ομάδας ανιλιδίου - παρακεταμόλη - είναι ένα αντιπυρετικό και αναλγητικό (αναλγητικό) φάρμακο, η αποτελεσματικότητά του αποσκοπεί στην εξάλειψη των πονοκεφάλων και άλλων τύπων πόνου, καθώς και στη μείωση του πυρετού.

Η χλωροφαινίνη, η οποία είναι μια ομάδα αναστολέων των υποδοχέων Η1-ισταμίνης, χαρακτηρίζεται από αντι-αλλεργικές επιδράσεις, έχει ευεργετικά αποτελέσματα στη ρινική αναπνοή, μειώνει τη ρινική συμφόρηση και μειώνει τον κνησμό, το φτέρνισμα, τη δακρύρροια και την ερυθρότητα των ματιών.

Οι επιδράσεις της βιταμίνης C (ασκορβικό οξύ) στο φάρμακο εστιάζονται στη ρύθμιση του μεταβολισμού των υδατανθράκων και των αντιδράσεων οξειδοαναγωγής, καθώς και στην αύξηση της ενδογενούς αντοχής του σώματος.

Ενδείξεις χρήσης

Ο διορισμός του Antigrippin ενδείκνυται για τη συμπτωματική θεραπεία των οδυνηρών καταστάσεων μολυσματικής και φλεγμονώδους αιτιολογίας (γρίπη, SARS), οι οποίες εμφανίζονται με αύξηση της θερμοκρασίας. ρινική συμφόρηση; πονοκέφαλοι, μυϊκοί και πόνοι στις αρθρώσεις κρυάδα; πόνος στους κόλπους και το λαιμό.

Αντενδείξεις

Για όλες τις μορφές δοσολογίας:

  • διαβρωτικές και ελκώδεις παθολογίες του γαστρεντερικού σωλήνα, οι οποίες βρίσκονται στην οξεία φάση.
  • γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας ·
  • υψηλή προσωπική ευαισθησία στα συστατικά των ναρκωτικών
  • έντονη παθολογία των νεφρών / ήπατος.

Για σκόνη και αναβράζοντα δισκία:

Για αναβράζοντα δισκία για παιδιά:

Οι ακόλουθες παθολογικές καταστάσεις απαιτούν προσεκτική χρήση του φαρμάκου

Για όλες τις μορφές δοσολογίας:

  • νεφρική / ηπατική ανεπάρκεια
  • συγγενής υπερβιλερυθριναιμία;
  • ανεπάρκεια αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης.
  • ιογενής ηπατίτιδα.

Για σκόνη και αναβράζοντα δισκία:

  • ηλικιωμένη ηλικία
  • αλκοολική ηπατίτιδα.

Για αρωματικά δισκία:

Παρενέργειες

Ως επί το πλείστον, η θεραπεία με τις συνιστώμενες δόσεις Antigrippin είναι ανεκτή χωρίς δυσμενείς επιπτώσεις..

Σε σπάνιες περιπτώσεις, παρατηρήθηκε:

  • πονοκεφάλους
  • υπογλυκαιμία (με πιθανή ανάπτυξη κώματος)
  • αίσθημα κόπωσης
  • θρομβοκυτταροπενία
  • ναυτία, με ή χωρίς έμετο.
  • πόνος στο επιγάστριο
  • κνίδωση;
  • αίσθημα ζέστης
  • αναιμία (συμπεριλαμβανομένης της αιμολυτικής)
  • υπερβιταμίνωση
  • δερματικό εξάνθημα / κνησμός
  • Το οίδημα του Quincke
  • μεταβολικές διαταραχές
  • ξερό στόμα
  • κατακράτηση ούρων
  • παράθεση διαμονής ·
  • υπνηλία.

Κατά τη λήψη σκόνης και αρωματικών δισκίων, σημειώθηκε επιπλέον:

  • αναφυλακτοειδείς αντιδράσεις (συμπεριλαμβανομένου του αναφυλακτικού σοκ)
  • Σύνδρομα Lyell και / ή Stevens-Johnson.

Antigrippin, οδηγίες χρήσης

Όλες οι μορφές δοσολογίας του φαρμάκου, που είχαν προηγουμένως διαλυθεί πλήρως σε 200 ml ζεστού (όχι βραστό νερό) νερού, προορίζονται για στοματική (από του στόματος) χορήγηση. Το παρασκευασμένο διάλυμα πρέπει να πίνεται το συντομότερο δυνατό μετά τη διάλυση του φαρμάκου, καλύτερα μεταξύ των γευμάτων. Το ελάχιστο συνιστώμενο διάστημα μεταξύ των δόσεων ενός διαλυμένου φαρμάκου είναι 4 ώρες.

Η οδηγία σχετικά με το αναβράζον Antigrippin σε δισκία και σκόνη συνιστά στους ασθενείς ηλικίας άνω των 15 ετών να λαμβάνουν ημερήσια πρόσληψη 2-3 ημερών από το πρώτο δισκίο ή την 1η σκόνη. Το πολύ 24 ώρες μπορεί να ληφθεί 3 δισκία ή 3 σκόνες.

Οι οδηγίες χρήσης του Antigrippin για παιδιά περιλαμβάνουν ημερήσια λήψη δύο δισκίων daily δισκίων για παιδιά ηλικίας 3-5 ετών. Οδηγίες για παιδιά ηλικίας 5-10 ετών συνιστά τη λήψη του πρώτου δισκίου δύο φορές σε 24 ώρες. Παιδιά Antigrippin σε ηλικία 5-10 ετών λαμβάνεται 1 δισκίο 2-3 φορές την ημέρα.

Με παθολογίες των νεφρών / ήπατος, καθώς και στα γηρατειά, το διάστημα λήψης του φαρμάκου πρέπει να αυξηθεί σε 8 ώρες.

Η διάρκεια χρήσης χωρίς άλλες οδηγίες του γιατρού είναι: ως αντιπυρετικό - 3 ημέρες. ως αναισθητικό - 5 ημέρες.

Υπερβολική δόση

Με μια μακρύτερη, πιο συνιστώμενη περίοδος λήψης Antigrippin (2-4 ημέρες μετά τη μέγιστη επιτρεπόμενη θεραπευτική περίοδο) ή τη χρήση του σε υψηλές δόσεις (6-14 ώρες μετά τη λήψη υπερβολικών δόσεων), παρατηρήθηκαν μερικές φορές αρνητικά συμπτώματα που σχετίζονται με την παρακεταμόλη. Τέτοιες επιδράσεις υπερδοσολογίας μπορούν να εκφραστούν με διάρροια, δυσφορία στην κοιλιά, υπεριδρωσία, ναυτία / έμετο, κοιλιακό άλγος. Τα σημάδια υπερβολικής δόσης χλωροφαινίνης εκδηλώνονται από ζάλη, σπασμούς, διαταραχές του ύπνου, υπερβολική διέγερση, κατάθλιψη.

Εάν ο ασθενής εντοπίσει τέτοια συμπτώματα που εμφανίζονται λόγω της λανθασμένης πρόσληψης Antigrippin, η συνταγογραφούμενη θεραπεία θα πρέπει να αντιστοιχεί στα παρατηρούμενα αρνητικά συμπτώματα.

ΑΛΛΗΛΕΠΙΔΡΑΣΗ

Για παρακεταμόλη:

Η παράλληλη χρήση φαρμάκων που προκαλούν μικροσωματική ηπατική οξείδωση (φαινυτοΐνη, βαρβιτουρικά, αιθανόλη, ριφαμπικίνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά, φαινυλβουταζόνη) ενισχύει την παραγωγή ενεργών υδροξυλιωμένων μεταβολιτών, οι οποίοι, με ασήμαντη υπερδοσολογία, μπορούν να οδηγήσουν στο σχηματισμό σοβαρών δηλητηριάσεων..

Η παρακεταμόλη μειώνει τις επιδράσεις των ουρικοσουρικών φαρμάκων.

Η συνδυασμένη πρόσληψη αιθανόλης (ειδικά σε μεγάλες ποσότητες) συμβάλλει στην εμφάνιση οξείας παγκρεατίτιδας.

Η συνδυασμένη χορήγηση του Diflunisal αυξάνει την περιεκτικότητα της παρακεταμόλης στο πλάσμα κατά 50%, αυξάνοντας έτσι σημαντικά την ηπατοτοξικότητα.

Οι αναστολείς μικροσωμικής οξείδωσης (συμπεριλαμβανομένης της σιμετιδίνης) μειώνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικών επιδράσεων.

Η ταυτόχρονη χρήση βαρβιτουρικών μειώνει τη θετική επίδραση της παρακεταμόλης.

Για μηλεϊνική χλωροφαναμίνη:

Με την παράλληλη χρήση υπνωτικών χαπιών, η αποτελεσματικότητά τους ενισχύεται.

Η συνδυασμένη χρήση αντιπαρκινσονικών φαρμάκων, αντικαταθλιπτικών, αντιψυχωσικών φαρμάκων αυξάνει τον κίνδυνο αρνητικών παρενεργειών (ξηροστομία, κατακράτηση ούρων, δυσκοιλιότητα).

Ηρεμιστικά αποτελέσματα της μηλεϊνικής χλωροφαινομίνης ενισχυμένα με αιθανόλη.

Η συνδυασμένη θεραπεία με γλυκοκορτικοειδή αυξάνει τον κίνδυνο γλαυκώματος.

Για ασκορβικό οξύ:

Η ταυτόχρονη θεραπεία με τετρακυκλίνη και βενζυλοπενικιλίνη αυξάνει τις συγκεντρώσεις στο πλάσμα..

Η παράλληλη χρήση σουλφοναμιδίων και σαλικυλικών αυξάνει τον κίνδυνο σχηματισμού κρυσταλλουρίας.

Η συνδυασμένη θεραπεία αυξάνει τον χρόνο αποβολής των φαρμάκων που χαρακτηρίζονται από αλκαλική αντίδραση (συμπεριλαμβανομένων των αλκαλοειδών).

Η βιταμίνη C μειώνει τα επίπεδα αντισυλληπτικών από το στόμα και επιβραδύνει τη νεφρική απέκκριση οξέων.

Η συνδυασμένη χρήση με σκευάσματα σιδήρου βελτιώνει την εντερική απορρόφηση (λόγω της μετατροπής του σιδήρου σε σιδηρούχο), καθώς και με την περίπλοκη χρήση της δεφεροξαμίνης, μπορεί να αυξήσει το χρόνο για την απομάκρυνση του σιδήρου.

Η λήψη ασκορβικού οξέος αυξάνει τη συνολική κάθαρση αιθανόλης.

Η κοινή χρήση με ισοπρεναλίνη μειώνει τη χρονοτροπική της δράση..

Παράλληλα με τα αντιπηκτικά, η αποτελεσματικότητά τους μπορεί να αλλάξει, τόσο σε αυτήν όσο και στην άλλη κατεύθυνση..

Τα βαρβιτουρικά αυξάνουν τη νεφρική απέκκριση του ασκορβικού οξέος.

Η ταυτόχρονη χρήση με αντιψυχωσικά μειώνει τη θεραπευτική τους δράση. με τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά και αμφεταμίνη μειώνει την επαναρρόφηση των σωληναρίων.

Οροι πώλησης

Όλες οι φαρμακευτικές μορφές του Antigrippin είναι φάρμακα OTC..

Συνθήκες αποθήκευσης

Το εύρος θερμοκρασίας αποθήκευσης όλων των μορφών δοσολογίας του φαρμάκου πρέπει να αντιστοιχεί στους 10-30 ° C.

Διάρκεια ζωής

36 μήνες από την ημερομηνία παραγωγής (για όλες τις μορφές).

Ειδικές Οδηγίες

Σε περίπτωση παράλληλης θεραπείας με Metoclopramide, Colestyramine ή Domperidone, θα πρέπει να συμβουλευτείτε γιατρό πριν πάρετε το Antigrippin.

Με την παρατεταμένη χρήση υψηλών δόσεων Antigrippin, η πιθανότητα εξασθένησης της ηπατικής / νεφρικής λειτουργίας αυξάνεται σημαντικά, πράγμα που απαιτεί έλεγχο από το περιφερικό αίμα.

Η λήψη ασκορβικού οξέος, όπως η παρακεταμόλη, μπορεί να επηρεάσει τις εργαστηριακές εξετάσεις (επίπεδα ουρικού οξέος στο πλάσμα, γλυκόζη, χολερυθρίνη, LDH και ηπατική ενζυμική δραστηριότητα).

Η χορήγηση βιταμίνης C σε ασθενείς με ταχέως μεταστατικούς και πολλαπλασιαζόμενους όγκους μπορεί να επιδεινώσει αυτές τις διαδικασίες..

Οι ασθενείς των οποίων το σώμα περιέχει μεγάλη ποσότητα σιδήρου πρέπει να λαμβάνουν ασκορβικό οξύ στις χαμηλότερες δυνατές δόσεις..

Οι ασθενείς με διαβήτη πρέπει να θυμούνται τη συμπερίληψη της ζάχαρης σε ένα παρασκεύασμα σε σκόνη.

Αναβράζοντα δισκία Antigrippin - από ποια ηλικία μπορεί να δοθεί στα παιδιά?

Αναβράζοντα δισκία Το Antrippin για παιδιά ανακουφίζει γρήγορα τα πρώτα συμπτώματα οξείας αναπνευστικής ιογενούς λοίμωξης και γρίπης: πυρετός, ρίγη, σοβαρή ρινική καταρροή με ενεργό φτέρνισμα, υδαρή μάτια, πονοκεφάλους, λήθαργο. Ένα ποτήρι "ποπ" ισοδυναμεί με τη λήψη τριών δισκίων και σώζει το παιδί από το να πιει ένα ποτήρι ζεστό νερό. Το antigrippin μπορεί να χορηγηθεί σε παιδιά ηλικίας από 3 ετών.

Σύνθεση και μορφή απελευθέρωσης

Σύνθεση των αναβράζοντων δισκίων Το Antigrippin είναι ένα κοκτέιλ τριών κύριων συστατικών:

  • Η παρακεταμόλη είναι ένα μη στεροειδές αντιφλεγμονώδες φάρμακο σε δόση 250 mg. Εξαλείφει τη δυσάρεστη κατάσταση λήθαργου, ρίγη λόγω της αντιπυρετικής και αναλγητικής δράσης.
  • Ασκορβικό οξύ ή βιταμίνη C σε όγκο 50 mg. Αντιοξειδωτικό, βοηθά στην αντίσταση του ιού, σταθεροποιεί το μεταβολισμό των υδατανθράκων και τη λειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος, προάγει τη σύνθεση της ιντερφερόνης.
  • Η χλωροφαινιραμίνη ή η μηλεϊνική χλωροφαναμίνη σε δόση 3 mg - ένα σύγχρονο αντιισταμινικό και ηρεμιστικό, ανακουφίζει τη ρινική συμφόρηση, εξαλείφει το πρήξιμο των βλεννογόνων και τον πόνο στον ρινοφάρυγγα.

Τα έκδοχα που ανήκουν στο Antigrippin δίνουν στα δισκία σχήμα, χρώμα, μυρωδιά και γεύση, δημιουργούν ένα επίδεσμο, επιταχύνουν την απελευθέρωση των κύριων συστατικών.

Η παρακεταμόλη είναι στη σύνθεση, επομένως δεν πρέπει να συμπληρώνετε την πρόσληψη Antigrippin με άλλα αντιπυρετικά φάρμακα.

Το παιδικό antigrippin συσκευάζεται σε συσκευασίες των 10 και 30 δισκίων, σωλήνων των 10 και μαλακών λωρίδων των 6 τεμαχίων.

Είναι δυνατόν για παιδιά

Είναι δυνατόν να χορηγείτε φάρμακα στα παιδιά με τη μορφή αναβράζοντων δισκίων - μια συχνή ερώτηση για τους γονείς. Το ποπ δεν βλάπτει ένα παιδί. Ουσίες που σχηματίζουν φυσαλίδες διοξειδίου του άνθρακα είναι εύκολα διαλυτές στο νερό. Δεν υπάρχουν ίχνη ανθρακικών στο τελικό διάλυμα · αποσβένονται με ασκορβικό οξύ. Η συμβατική σκόνη ψησίματος τροφίμων λειτουργεί με την ίδια αρχή..

Τα αναβράζοντα δισκία στο νερό θεωρούνται ασφαλέστερα από τα συνηθισμένα σιρόπια και σκόνες.

Οι φυσαλίδες αερίου επιταχύνουν τη διάλυση του φαρμάκου και οι γεύσεις και τα γλυκαντικά κάνουν το Antigrippin να μοιάζει με σόδα. Τα παιδιά το δέχονται με χαρά, θέλουν να παρακολουθούν τη διαδικασία διάλυσης. Η θεραπεία μετατρέπεται σε παιχνίδι.

Με τη μορφή διαλύματος, το φάρμακο απορροφάται πιο γρήγορα. Εξαλείφει το κύριο μειονέκτημα των ξηρών φαρμάκων, τα οποία, μία φορά στο στομάχι, διαλύονται αργά. Τα γλυκά φίλτρα και τα σιρόπια, αν και είναι υγρά σε δομή, είναι επίσης κατώτερα σε σχέση με το Antigrippin. Χρειάζονται χρόνο για να απελευθερώσουν ναρκωτικά.

Οι γονείς πρέπει να διασφαλίσουν ότι τα δισκία φυλάσσονται μακριά από παιδιά. Τα δισκία έχουν καλή γεύση και χρώμα και τα τραβούν για να δοκιμάσουν. Αυτό δεν πρέπει να επιτρέπεται. Η υπερβολική δόση του φαρμάκου είναι εξαιρετικά επικίνδυνη και οδηγεί σε ηπατική βλάβη..

Ενδείξεις χρήσης

Το Antigrippin χρησιμοποιείται για την ανακούφιση των οξέων συμπτωμάτων μιας αναπνευστικής λοίμωξης, αλλά τα συστατικά της σύνθεσης δεν σκοτώνουν τους ιούς..

Οι δραστικές ουσίες του φαρμάκου ανακουφίζουν την κατάσταση ενός άρρωστου παιδιού:

  • Ανακουφίστε τη ρινοφαρυγγική συμφόρηση.
  • Μειώστε τη ροή της εκκένωσης από τη μύτη.
  • Διευκολύνετε την αναπνοή.
  • Μειώστε τη θερμοκρασία.
  • Καταπραΰνετε το κουρασμένο μωρό.
  • Εξαλείφει τον περιστασιακό πόνο στις αρθρώσεις.
  • Μειώνει τον πόνο στο κεφάλι, το λαιμό.
  • Καταπραΰνει τον έντονο, βραχυπρόθεσμο μυϊκό πόνο.

Το antigrippin βοηθά στις φλεγμονώδεις διεργασίες του ανώτερου αναπνευστικού συστήματος, ρινίτιδα, εξαλείφει γρήγορα τη δηλητηρίαση, η οποία προκαλεί πρήξιμο του βλεννογόνου.

Το φάρμακο συνιστάται επίσης:

  • Ως προφυλακτικό σε επαφή με άρρωστα παιδιά.
  • Ως ένα από τα συστατικά μιας ολοκληρωμένης θεραπείας για οίδημα της τραχείας και των βρόγχων.
  • Για την πρόληψη των επιληπτικών κρίσεων σε υψηλή θερμοκρασία.
  • Ως αναλγητικό για την οδοντοφυΐα.

Με εξαίρεση τις σοβαρές αντενδείξεις που αναφέρονται στις οδηγίες, το φάρμακο μπορεί να χορηγηθεί στο παιδί πριν φτάσει ο γιατρός.

Δεν συνιστάται μακροχρόνια θεραπεία μόνο με Antigrippin. Το ανοσοποιητικό σύστημα του παιδιού δεν είναι σε θέση να αντέξει μόνος του ιούς, επομένως τα αντιιικά φάρμακα πρέπει να περιλαμβάνονται στο σύμπλεγμα θεραπείας.

Οδηγίες και δοσολογία

Σύμφωνα με τις οδηγίες χρήσης, συνιστάται η διάλυση αναβράζοντων δισκίων σε ζεστό νερό, με θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους 60 βαθμούς. Το διάλυμα παρασκευάζεται αμέσως πριν από τη χορήγηση. Δεν μπορείτε να προετοιμάσετε ένα φάρμακο εκ των προτέρων, διαφορετικά το φάρμακο θα χάσει την ικανότητά του να απορροφάται γρήγορα.

Το διάστημα έως την επαναλαμβανόμενη χορήγηση είναι μετά από 4 ώρες και με παθολογία των εσωτερικών οργάνων - τουλάχιστον 8 ώρες.

Η δοσολογία εξαρτάται από την ηλικία του παιδιού:

  • Για ένα παιδί 3-5 ετών, το δισκίο χωρίζεται σε δύο δόσεις.
  • Στην ηλικία των 5-10 ετών, πάρτε 1 δισκίο 2 φορές την ημέρα.
  • Για παιδιά από 10 έως 15 ετών, η ημερήσια δόση αυξάνεται σε 3 δισκία.

Η μέγιστη διάρκεια θεραπείας με Antigrippin, ως αντιπυρετικό, είναι 3 ημέρες. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, το φάρμακο επιτρέπεται, ως αναλγητικό - έως 5 ημέρες.

Αντενδείξεις

Είναι απαραίτητο να εγκαταλείψετε τη χρήση του Antigrippin εάν:

  • Το παιδί είχε προηγουμένως αλλεργική αντίδραση σε οποιοδήποτε από τα συστατικά του φαρμάκου.
  • Διαγνωσθείσες οξείες μορφές ασθενειών του γαστρεντερικού σωλήνα.
  • Υπάρχουν σημάδια νεφρικής και ηπατικής ανεπάρκειας.
  • Εντοπίστηκε κλειστή μορφή γλαυκώματος.

Το antigrippin δεν είναι συμβατό με φάρμακα που περιέχουν παρακεταμόλη.

Οι ανεπιθύμητες ενέργειες είναι εξαιρετικά σπάνιες. Σε αντίθεση με τα φαρμακευτικά σιρόπια, το Antigrippin δεν προκαλεί αλλεργικές εκδηλώσεις. Οι κατασκευαστές χρησιμοποιούν πρόσθετα και γεύσεις φυσικών τροφίμων.

Αναλογικά και τιμή

Στα φαρμακεία της Μόσχας, η τιμή του Antigrippin για παιδιά είναι από 280 ρούβλια. Εάν το φάρμακο δεν είναι διαθέσιμο, μπορείτε να αγοράσετε ανάλογα:

  • Antiflu Kids - μια παρόμοια σύνθεση με μειωμένη δόση δραστικών ουσιών, κατάλληλη για παιδιά από 2 ετών, το κόστος των 5 σάκων - 220 r.
  • Agri κόκκοι - φυτοπαρασκευή από aconitum, τοξικοδένδρον, brionium, phytolics και άλλα φυτά, μπορούν να δοθούν σε παιδιά από 2 ετών, κόστος - από 100 r.
  • Teraflu - στη σύνθεση των 500 mg παρακεταμόλης, ασκορβικού οξέος, φαινυλεφρίνης και φαινιραμίνης, συνταγογραφείται για παιδιά από 12 ετών, η τιμή για 8 φακελάκια είναι 400 r.
  • Coldrex Junior - μια παρόμοια σύνθεση, κατάλληλη για παιδιά από 6 ετών, τιμή - από 284 r.

Κριτικές

Κρίνοντας από τις κριτικές των μητέρων που έδωσαν στα παιδιά Antigrippin, το φάρμακο αντιμετωπίζει καλά τα συμπτώματα του SARS. Σημειώνεται ένα γρήγορο αποτέλεσμα - σε μόλις 30 λεπτά η θερμοκρασία στα παιδιά έγινε φυσιολογική, τα ρίγη πέρασαν, η ρινική καταρροή μειώθηκε.

Οι γιατροί ανταποκρίνονται καλά στα αναβράζοντα δισκία, αλλά θυμούνται ότι το φάρμακο ανακουφίζει μόνο τα συμπτώματα.

Είναι αδύνατο να εξαλειφθεί μόνο η αιτία της νόσου μόνο με το Antigrippin. Επιπλέον, απαιτούνται στοχευμένα φάρμακα - αντιιικά, όταν η ασθένεια προκαλείται από ιούς ή αντιβακτηριακά - εάν το σώμα αντιμετωπίζει βακτηριακή λοίμωξη.

Βαθμολογήστε αυτό το άρθρο: 71 Παρακαλώ αξιολογήστε αυτό το άρθρο

Ο αριθμός των κριτικών έχει απομείνει για το άρθρο: 71, μέση βαθμολογία: 3,94 από 5

ΑΝΤΙΓΡΙΠΙΝΗ

Κλινική και φαρμακολογική ομάδα

Δραστικές ουσίες

Μορφή απελευθέρωσης, σύνθεση και συσκευασία

◊ Τα αναβράζοντα δισκία για παιδιά είναι στρογγυλά, επίπεδα, με λοξότμητη άκρη και διαχωριστική γραμμή στη μία πλευρά, ροζ χρώμα με ελαφρύτερες και σκοτεινότερες εγκοπές, τοποθετημένα τυχαία, με φρουτώδη μυρωδιά.

1 καρτέλα.
παρακεταμόλη250 mg
μηλεϊνική χλωροφαναμίνη3 mg
βιταμίνη C50 mg

Έκδοχα: όξινο ανθρακικό νάτριο, κιτρικό οξύ, σορβιτόλη, ποβιδόνη, σακχαρινικό νάτριο, ανθρακικό νάτριο, μακρογόλη, διοξείδιο του πυριτίου, γεύση φρούτων (αρωματικό συμπλήρωμα φρούτων "Κόκκινα φρούτα").

6 τεμ - ταινίες (5) - συσκευασίες από χαρτόνι.
10 κομμάτια. - πλαστικές θήκες μολυβιών (1) - συσκευασίες από χαρτόνι με εσωτερικό διαμέρισμα.
10 κομμάτια. - πλαστικές θήκες μολυβιών (1) - συσκευασίες-φάκελοι με συσκευή για ανάρτηση.

φαρμακολογική επίδραση

Η παρακεταμόλη έχει αναλγητικό και αντιπυρετικό αποτέλεσμα. εξαλείφει τον πονοκέφαλο και άλλους τύπους πόνου, μειώνει τον πυρετό.

Η χλωροφαινίνη - ένας αποκλειστής των υποδοχέων ισταμίνης Η1, έχει αντιαλλεργική δράση, διευκολύνει την αναπνοή μέσω της μύτης, μειώνει την αίσθηση της ρινικής συμφόρησης, φτάρνισμα, δακρύρροια, κνησμό και ερυθρότητα των ματιών.

Το ασκορβικό οξύ (βιταμίνη C) εμπλέκεται στη ρύθμιση των διαδικασιών οξειδοαναγωγής, του μεταβολισμού των υδατανθράκων, αυξάνει την αντίσταση του οργανισμού.

Ενδείξεις

  • λοιμώδεις και φλεγμονώδεις ασθένειες (οξείες αναπνευστικές ιογενείς λοιμώξεις, γρίπη), συνοδευόμενες από πυρετό, ρίγη, κεφαλαλγία, πόνο στις αρθρώσεις και τους μύες, ρινική συμφόρηση και πόνο στο λαιμό και στους κόλπους.

Αντενδείξεις

  • διαβρωτικές και ελκώδεις βλάβες του γαστρεντερικού σωλήνα (στην οξεία φάση).
  • σοβαρή νεφρική και / ή ηπατική ανεπάρκεια
  • γλαύκωμα κλεισίματος γωνίας ·
  • παιδιά κάτω των 3 ετών
  • υπερευαισθησία στην παρακεταμόλη, το ασκορβικό οξύ, τη χλωροφαναμίνη ή οποιοδήποτε άλλο συστατικό του φαρμάκου.

Προφυλάξεις: νεφρική ή / και ηπατική ανεπάρκεια, ανεπάρκεια αφυδρογονάσης 6-φωσφορικής γλυκόζης, συγγενής υπερβιλιρουβινιμία (σύνδρομα Gilbert, Dubin-Johnson και Rotor), ιογενής ηπατίτιδα.

Δοσολογία

Το φάρμακο λαμβάνεται από το στόμα. Το δισκίο πρέπει να διαλυθεί πλήρως σε ένα ποτήρι (200 ml) ζεστού νερού (50-60 ° C), να πιει αμέσως το προκύπτον διάλυμα. Είναι καλύτερα να παίρνετε το φάρμακο μεταξύ των γευμάτων. Το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 4 ώρες.

Τα παιδιά ηλικίας 3 έως 5 ετών συνταγογραφούνται 1/2 καρτέλα. 2 φορές / ημέρα παιδιά ηλικίας 5 έως 10 ετών - 1 καρτέλα. 2 φορές / ημέρα παιδιά ηλικίας 10 έως 15 ετών - περίπου 1 καρτέλα. 2-3 φορές / ημέρα.

Σε ασθενείς με μειωμένη ηπατική ή νεφρική λειτουργία, το διάστημα μεταξύ των δόσεων του φαρμάκου πρέπει να είναι τουλάχιστον 8 ώρες.

Η διάρκεια του φαρμάκου χωρίς να συμβουλευτείτε γιατρό δεν υπερβαίνει τις 5 ημέρες όταν συνταγογραφείται ως αναισθητικό και 3 ημέρες ως αντιπυρετικό.

Παρενέργειες

Το φάρμακο είναι καλά ανεκτό σε συνιστώμενες δόσεις..

Από την πλευρά του νευρικού συστήματος: σε μεμονωμένες περιπτώσεις - πονοκέφαλος, αίσθημα κόπωσης.

Από το πεπτικό σύστημα: σε μεμονωμένες περιπτώσεις - ναυτία, πόνος στην επιγαστρική περιοχή.

Από το ενδοκρινικό σύστημα: σε μεμονωμένες περιπτώσεις - υπογλυκαιμία (έως την εμφάνιση κώματος).

Από το αιμοποιητικό σύστημα: σε μεμονωμένες περιπτώσεις - αναιμία, αιμολυτική αναιμία (ειδικά για ασθενείς με έλλειψη γλυκόζης-6-φωσφορικής αφυδρογονάσης). εξαιρετικά σπάνια - θρομβοπενία.

Αλλεργικές αντιδράσεις: σε μεμονωμένες περιπτώσεις - δερματικό εξάνθημα, κνησμός, κνίδωση, οίδημα του Quincke.

Άλλο: υπερβιταμίνωση, μεταβολική διαταραχή, αίσθηση θερμότητας, ξηροστομία, πάρεση του καταλύματος, κατακράτηση ούρων, υπνηλία.

Όλες οι ανεπιθύμητες ενέργειες πρέπει να αναφέρονται στον γιατρό..

Υπερβολική δόση

Τα συμπτώματα υπερδοσολογίας του φαρμάκου οφείλονται στις συστατικές του ουσίες. Η κλινική εικόνα της οξείας υπερδοσολογίας παρακεταμόλης αναπτύσσεται εντός 6-14 ωρών μετά τη χορήγηση της. Τα συμπτώματα χρόνιας υπερδοσολογίας εμφανίζονται 2-4 ημέρες μετά την αύξηση της δόσης του φαρμάκου.

Συμπτώματα οξείας υπερδοσολογίας παρακεταμόλης: διάρροια, μειωμένη όρεξη, ναυτία και έμετος, δυσφορία στην κοιλιακή κοιλότητα και / ή κοιλιακό άλγος, αυξημένη εφίδρωση.

Συμπτώματα υπερδοσολογίας χλωροφαινίνης: ζάλη, διέγερση, διαταραχές του ύπνου, κατάθλιψη, σπασμοί.

Αλληλεπίδραση φαρμάκων

Η αιθανόλη ενισχύει την ηρεμιστική δράση των αντιισταμινών.

Αντικαταθλιπτικά, αντιπαρκινσονικά φάρμακα, αντιψυχωσικά (παράγωγα φαινοθειαζίνης) - αυξάνουν τον κίνδυνο παρενεργειών (κατακράτηση ούρων, ξηροστομία, δυσκοιλιότητα).

Τα γλυκοκορτικοειδή αυξάνουν τον κίνδυνο εμφάνισης γλαυκώματος.

Με ταυτόχρονη χρήση, το φάρμακο μειώνει τη χρονοτροπική δράση της ισοπρεναλίνης.

Μειώνει τη θεραπευτική επίδραση των αντιψυχωσικών φαρμάκων (αντιψυχωσικά) - παράγωγα φαινοθειαζίνης, σωληναριακή επαναρρόφηση αμφεταμίνης και τρικυκλικών αντικαταθλιπτικών.

Οι επαγωγείς μικροσωμικής οξείδωσης στο ήπαρ (φαινυτοΐνη, αιθανόλη, βαρβιτουρικά, ριφαμπικίνη, φαινυλβουταζόνη, τρικυκλικά αντικαταθλιπτικά) αυξάνουν την παραγωγή ενεργών υδροξυλιωμένων μεταβολιτών, γεγονός που καθιστά δυνατή την ανάπτυξη σοβαρών δηλητηριάσεων με μικρές υπερδοσολογίες. Η αιθανόλη συμβάλλει στην ανάπτυξη οξείας παγκρεατίτιδας.

Οι αναστολείς της μικροσωμικής οξείδωσης (συμπεριλαμβανομένης της σιμετιδίνης) μειώνουν τον κίνδυνο ηπατοτοξικότητας. Η ταυτόχρονη χρήση του φαρμάκου και του diflunisal αυξάνει τη συγκέντρωση στο πλάσμα της παρακεταμόλης στο αίμα κατά 50%, αυξάνει την ηπατοτοξικότητα.

Η ταυτόχρονη χρήση βαρβιτουρικών μειώνει την αποτελεσματικότητα της παρακεταμόλης, αυξάνει την απέκκριση του ασκορβικού οξέος στα ούρα.

Η παρακεταμόλη μειώνει την αποτελεσματικότητα των ουρικοσουρικών φαρμάκων.

Ειδικές Οδηγίες

Όταν παίρνετε μετοκλοπραμίδη, ντομπεριδόνη ή κολεστυραμίνη, θα πρέπει επίσης να συμβουλευτείτε το γιατρό σας.

Με παρατεταμένη χρήση σε δόσεις σημαντικά υψηλότερες από τις συνιστώμενες, αυξάνεται η πιθανότητα εξασθένησης της λειτουργίας του ήπατος και των νεφρών και απαιτείται παρακολούθηση της περιφερικής αίματος..

Η παρακεταμόλη και το ασκορβικό οξύ μπορεί να στρεβλώσουν τις εργαστηριακές εξετάσεις (ποσοτικός προσδιορισμός της γλυκόζης και του ουρικού οξέος στο πλάσμα του αίματος, χολερυθρίνη, δραστηριότητα των ηπατικών τρανσαμινασών, LDH).

Η χορήγηση ασκορβικού οξέος σε ασθενείς με ταχέως πολλαπλασιασμένους και εντατικά μεταστατικούς όγκους μπορεί να επιδεινώσει την πορεία της διαδικασίας..

Σε ασθενείς με υψηλή περιεκτικότητα σε σίδηρο στο σώμα, το ασκορβικό οξύ πρέπει να χρησιμοποιείται σε ελάχιστες δόσεις..

Χρήση στην παιδική ηλικία

Σε περίπτωση διαταραχής της νεφρικής λειτουργίας

Αντενδείκνυται σε σοβαρή νεφρική ανεπάρκεια.

Προφυλάξεις για νεφρική ανεπάρκεια.

Τι μπορεί να αντικαταστήσει τα δισκία antigrippin; Υπάρχει ένα φτηνό ανάλογο του Antigrippin?

Τι μπορεί να αντικαταστήσει τα δισκία antigrippin; Υπάρχει ένα φτηνό ανάλογο του Antigrippin?

Το Antigrippin κοστίζει περίπου 250 ρούβλια (ανάλογα με το πού). Αν και δεν περιλαμβάνονται ειδικά συστατικά στη σύνθεσή του. Το Antigrippin αναισθητοποιεί και μειώνει τη θερμοκρασία. Δηλαδή, αυτό το φάρμακο στοχεύει στην ανακούφιση των συμπτωμάτων και χρειαζόμαστε (κατά προτίμηση) ότι η θεραπεία + το φάρμακο θα πρέπει να είναι φθηνότερη. Για να το κάνετε αυτό, μπορείτε να χρησιμοποιήσετε τον πίνακα φθηνών αναλόγων διαφόρων φαρμάκων, είναι εδώ. Αντί για ακριβό Antigrippin, μπορείτε να αγοράσετε την καλή παλιά Paracetamol και τη Βιταμίνη C. Υπάρχει τεράστια εξοικονόμηση χρημάτων! Επιπλέον, πολλές φορές! Αυτό μας προτείνει αυτός ο πίνακας, νομίζω, πολύ λογικό.

Το "Antigrippin" είναι τώρα πολύ ακριβό και μπορεί να αντικατασταθεί από μια φθηνότερη "παρακεταμόλη" και ταυτόχρονα να πάρει το ασκορβικό οξύ, το οποίο είναι πολύ χρήσιμο για τον οργανισμό κατά τη διάρκεια μιας ασθένειας. Επιπλέον, η ασπιρίνη είναι επίσης κατάλληλη. Αλλά πρόσφατα άλλαξα στο Teraflu - δεν είναι επίσης φθηνό, αλλά υπάρχει ένα αποτέλεσμα εάν αρχίσετε να το παίρνετε τις πρώτες μέρες της ασθένειας.

Γιατί να αγοράσετε ένα ανάλογο του Antigrippin, ακόμη και αν αυτό το φάρμακο δεν χρειάζεται να αγοραστεί.

Αντ 'αυτού, αγοράστε παρακεταμόλη, η οποία είναι μέρος αυτού του "φαρμάκου" και πιείτε την, χρειάζεστε επίσης ασκορβικό οξύ, καθώς είναι επίσης μέρος του Antigrippin.

Όλα αυτά τα διαφημιζόμενα φάρμακα όχι μόνο αδειάζουν το πορτοφόλι σας μάταια, αλλά μπορούν επίσης να είναι επιβλαβή, αφού πίνετε παρακεταμόλη όταν δεν έχετε ακόμη χρόνο να αρρωστήσετε. Κάνοντας αυτό, κρυώνετε την ασυλία σας και στη συνέχεια όλα τα είδη κρυολογήματος και ιών αρχίζουν να "κολλάνε" σε εσάς, και εσείς ξανά - Antigrippin και ακόμη και να μειώσετε την ασυλία σας μέχρι να φέρετε το σώμα σας σε σοβαρή ασθένεια (πνευμονία, πνευμονία κ.λπ.).

Το antigrippin αποτελείται από παρακεταμόλη, χλωροφαναμίνη και ασκορβικό οξύ. Επομένως, μπορείτε να το αντικαταστήσετε με πολύ φθηνά παρασκευάσματα παρακεταμόλης και ασκορβικού οξέος..

Η χλωροφαιναμίνη είναι ένας αποκλειστής ισταμίνης και έχει μια αντιαλλεργική επίδραση στο σώμα. Αυτό ανακουφίζει τα συμπτώματα δακρύρροιας, φτάρνισμα και ρινική συμφόρηση..

Μπορείτε να το αντικαταστήσετε με αντι-γρίπη, αλλά για εγχώρια παραγωγή, πρέπει να ρωτήσετε το φαρμακείο και θα το πουλήσουν σε εσάς, κοστίζει αρκετές φορές λιγότερο.

Δεν χρειάζεται να είστε ντροπαλοί σε ένα φαρμακείο, απλώς πείτε μου ότι χρειάζεστε ένα φθηνότερο ανάλογο, όλοι ξέρουν τι και τι αντικαθίσταται από οποιαδήποτε σειρά ναρκωτικών και δεν χρειάζεται να είστε ντροπαλοί. Εκτός αυτού, συχνά πληρώνουμε για τη μάρκα αντί για ιδιότητες.

Αναλογικά Antigrippin

Coldact flu plus 10 τεμ. κάψουλες παρατεταμένης δράσης

Ranbaxi (Ινδία) Προετοιμασία: Coldact Plus

Teraflu για κρυολογήματα και γρίπη, σκόνη με λεμόνι, 10 φακελάκια

GlaxoSmithKline Trading (ΗΠΑ) Προετοιμασία: Teraflu lemon

Teraflu επιπλέον για γρίπη και κρυολογήματα, σκόνη, με γεύση λεμονιού, 10 φακελάκια

GlaxoSmithKlein Trading (Ελβετία) Προετοιμασία: Teraflu extra

Δισκία Rinza για κρυολογήματα και γρίπη με παρακεταμόλη, 10 τεμ.

Μοναδικά Φαρμακευτικά Εργαστήρια (Ινδία) Προετοιμασία: Rinza

Antigrippin-anvi 20 τεμ. κάψουλες

Teraflu από τη γρίπη και το κοινό κρυολόγημα, σε σκόνη, με τη γεύση των άγριων μούρων, 10 φακελάκια

GlaxoSmithKlein Trading (Ελβετία) Προετοιμασία: Teraflu άγρια ​​μούρα

Rinicold 10 τεμ. δισκία

Shreya Life Science Pvt. Ε.Π.Ε. (Ινδία) Προετοιμασία: Rinicold

Rankof 10 τεμ. δισκία

SavaFarm (Ρωσία) Προετοιμασία: Rankof

Desgrippin 10 τεμ. αναβράζοντα δισκία με γεύση ασβέστη

FarmVILAR (Ρωσία) Προετοιμασία: Desgrippin

Anvimax 20 τεμ. κάψουλες

Sotex (Ρωσία) Προετοιμασία: Anvimax

Fairvex 8 τεμ. σκόνη λεμονιού χωρίς ζάχαρη

Bristol-Myers Squibb Kom (Πολωνία) Προετοιμασία: Fervex

Antigrippin - μέγιστο 12 τεμ. σκόνη για διάλυμα βατόμουρου

AnviLab LLC (Ρωσία) Προετοιμασία: Μέγιστο αντιγόνο

Γρίπη με 10 τεμ. κάψουλες

Stad (Γερμανία) Προετοιμασία: Γρίπη με

Agri (ομοιοπαθητική αντι-γρίπη) 10g 2 τεμ. ομοιοπαθητικοί κόκκοι

Materia Medica Holding NP (Ρωσία) Προετοιμασία: Agri (ομοιοπαθητική αντι-γρίπη)

Παρακεταμόλη Extratab 500mg / 150mg 10 τεμ. δισκία

Obolenskoye FPO (Ρωσία) Φάρμακο: Παρακεταμόλη extratab

Δισκία Coldrex, 12 τεμάχια

GlaxoSmithKline Trading (Βέλγιο) Προετοιμασία: Coldrex

Πενταφλουκίνη 5g 10 τεμ. κόνις για διάλυμα για εσωτερική χρήση

Uralbiopharm (Ρωσία) Προετοιμασία: Πενταφλουκίνη

Prostudox 10 τεμ. σκόνη φραγκοστάφυλου

Σύνθεση του OJSC (Ρωσία) Προετοιμασία: Prostudox

Παιδιά Antiflu 5 τεμ. κόνις για πόσιμο διάλυμα για παιδιά

Bayer Pharma AG (ΗΠΑ) Προετοιμασία: Antiflu Kids

Teraflu extratab από γρίπη και κρυολογήματα, δισκία, 10 τεμ.

GlaxoSmithKline Trading (Τουρκία) Προετοιμασία: Teraflu Extratab

Antigrippin 30 τεμ. αναβράζοντα δισκία για ενήλικες

Valeant (Ουγγαρία) Προετοιμασία: Antigrippin

Antigrippin-anvi 20 τεμ. κάψουλες

Antigrippin 10 τεμ. αναβράζοντα δισκία για ενήλικες

Valeant (Πολωνία) Προετοιμασία: Antigrippin

Antigrippin - μέγιστο 12 τεμ. σκόνη για διάλυμα βατόμουρου

AnviLab LLC (Ρωσία) Προετοιμασία: Μέγιστο αντιγόνο

Εγκαταστήστε την εφαρμογή ASNA για κινητά

Αφήστε το τηλέφωνό σας - λάβετε έναν σύνδεσμο για εγκατάσταση

© 2005-2020. ASNA. Ολα τα δικαιώματα διατηρούνται
LLC ASNA, TIN 7728850310, OGRN 1137746645585, Νομική διεύθυνση (Πραγματική διεύθυνση): 129226, Moscow, st. Dokukina, d.16, σ. 1, 6 όροφος. Τηλέφωνο: +7 (495) 223-3403
Αριθμός άδειας FS-99-02-006765 με ημερομηνία 12 Σεπτεμβρίου 2018.

Αφήστε τον αριθμό τηλεφώνου σας,
ο χειριστής μας θα σας καλέσει ο ίδιος!

Αρχικά, μπορείτε να κάνετε αναζήτηση σε ολόκληρη τη βάση δεδομένων φαρμάκων, χωρίς αναφορά στη διαθεσιμότητα και τις τιμές ενός συγκεκριμένου φαρμακείου

Επιλέγοντας ένα συγκεκριμένο φαρμακείο, μπορείτε να αναζητήσετε προϊόντα βάσει της γκάμας και της διαθεσιμότητάς του, καθώς και να δείτε τις ακριβείς τιμές και πληροφορίες σχετικά με τις ειδικές τιμές στο πλαίσιο του προγράμματος ASNA-Savings

Τα φαρμακεία που συνδέονται με το πρόγραμμα επισημαίνονται με

Ανάλογα δισκίων Antigrippin

Τελευταία ενημέρωση τιμής: 15/5/2020 (150+ πόλεις και 12.000+ φαρμακεία)

Ιστοσελίδα: doktorfrolov.ru, Τηλέφωνο ☎: +7 (903) 543-03-35, E-mail: [email protected]

Κατάλογος αναλόγων: ταξινόμηση κατά τιμή, βαθμολογία

Σύγκριση αναλόγων, η οποία είναι καλύτερη

Βαθμολογία Antigrippin (αναβράζοντα δισκία): 82 ψήφοι

Φθηνά ανάλογα δισκίων antigrippin

Agri (tablets) → υποκατάστατο Βαθμολογία: 136 ψήφοι Κορυφή

Αναλογικό φθηνότερο από 176 ρούβλια.

Agri tablets - το ρωσικό ανάλογο του φαρμάκου Antigrippin, διαθέσιμο σε μορφή δισκίων σε συσκευασίες των 40 τεμαχίων. Αναφέρεται σε ομοιοπαθητικά φάρμακα, έχει αντιπυρετικά και αντιφλεγμονώδη αποτελέσματα.

Anvimax (σκόνη) → υποκατάστατο Βαθμολογία: 129 ψήφοι Κορυφή

Το ανάλογο είναι φθηνότερο από 94 ρούβλια.

Το Anvimax είναι ένα άλλο εγχώριο υποκατάστατο του «πρωτότυπου». Πωλείται σε σακούλες σχεδιασμένες να διαλύουν τα περιεχόμενα σε νερό. Εκτός από παρακεταμόλη και ασκορβικό οξύ, μονοένυδρο γλυκονικό ασβέστιο 100 mg, υδροχλωρική ριμανταδίνη 50 mg, ρουτοσίδη (με τη μορφή τριένυδρης) 20 mg χρησιμοποιούνται εδώ..

Βοηθάει με τα κρυολογήματα για τη χαμηλή τιμή του. Το χρησιμοποιώ για μεγάλο χρονικό διάστημα και συμβουλεύω όλους τους φίλους μου. Όσον αφορά τη σύνθεση, υπάρχουν πολλά ενεργά συστατικά που βοηθούν γρήγορα να σηκωθεί κανείς · η θερμοκρασία αφαιρείται εντός μίας ώρας.

Το ανάλογο είναι φθηνότερο από 75 ρούβλια.

Το AntiFlu είναι υποκατάστατο της αμερικανικής Antigrippin. Παράγεται σε μορφή σκόνης και προορίζεται για αραίωση σε ζεστό νερό. Το παρασκεύασμα περιέχει επίσης παρακεταμόλη (250 mg.), Ασκορβικό οξύ (50 mg.) Και μηλεϊνική χλωροφαναμίνη 1 mg.

Κολοπροστατολόγος, Ογκολόγος, Υποψήφιος Ιατρικών Επιστημών

Ιστοσελίδα: doktorfrolov.ru, Τηλέφωνο: +7 (903) 543-03-35, E-mail: [email protected]

Το 1996 αποφοίτησε από την Ιατρική Σχολή της Ιατρικής Ακαδημίας της Μόσχας που πήρε το όνομά του από τον Ι.Μ. Σετσόνοφ. Από το 1996 έως το 1998 εκπαιδεύτηκε σε κλινική παραμονή πλήρους απασχόλησης στο Τμήμα Χειρουργικής του Εκπαιδευτικού και Επιστημονικού Κέντρου του Ιατρικού Κέντρου του Διοικητικού Τμήματος του Προέδρου της Ρωσικής Ομοσπονδίας.

Ποιο είναι καλύτερο: Antigrippin ή Anvimax Στην κορυφή

Πρωτότυπο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 29 ρούβλια

Υποκατάστατο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 92,8 ρούβλια (63,8 ρούβλια πιο ακριβά)

Ποιο είναι καλύτερο: Antigrippin ή Teraflu Στην κορυφή

Πρωτότυπο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 29 ρούβλια

Υποκατάστατο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 3 στα 5

Μέση τιμή: 139,6 ρούβλια (110,6 ρούβλια ακριβότερα)

Ποιο είναι καλύτερο: Antigrippin ή Paracetamol Στην κορυφή

Πρωτότυπο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 29 ρούβλια

Υποκατάστατο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 3 ρούβλια (φθηνότερα κατά 26 ρούβλια)

Ποιο είναι καλύτερο: Antigrippin ή Coldrex Στην κορυφή

Πρωτότυπο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 29 ρούβλια

Υποκατάστατο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 153,7 ρούβλια (124,7 ρούβλια ακριβότερα)

Ποιο είναι καλύτερο: Antigrippin ή Rinza Στην κορυφή

Πρωτότυπο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 29 ρούβλια

Υποκατάστατο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 122,2 ρούβλια (93,2 ρούβλια πιο ακριβά)

Ποιο είναι καλύτερο: Antigrippin ή Fervex Στην κορυφή

Πρωτότυπο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 4 στα 5

Μέση τιμή: 29 ρούβλια

Υποκατάστατο

Βαθμολογία του φαρμάκου: 3 στα 5

Μέση τιμή: 231,1 ρούβλια (202,1 ρούβλια πιο ακριβά)

Σκοπός σελίδας: εμφάνιση λίστας αναλόγων (συνώνυμα), τρέχουσες τιμές και βαθμολογίες φαρμάκων που έχουν οριστεί από χρήστες (συνολικά περισσότερες από 10.000 αξιολογήσεις).

Επιλέξτε την πόλη σας

Βρείτε σε 179 πόλεις της Ρωσίας

Ο σκοπός (αποστολή) του ιστότοπου είναι να παρέχει στους χρήστες την πιο ολοκληρωμένη και ενημερωμένη λίστα διαθέσιμων αναλόγων φαρμάκων με τιμές στα φαρμακεία και βαθμολογίες για ανάλογα (συνώνυμα) που ορίζουν οι χρήστες. Έτσι, ο ιστότοπος analogist.ru μπορεί να σας βοηθήσει όχι μόνο να επιλέξετε φθηνότερα ανάλογα φαρμάκων, αλλά και να δείξετε τα καλύτερα φάρμακα ποιότητας σύμφωνα με τους χρήστες του ιστότοπου.

Οι πληροφορίες που δημοσιεύονται στον ιστότοπο προορίζονται μόνο για αναφορά και δεν αντικαθιστούν ειδική ιατρική περίθαλψη. Φροντίστε να συμβουλευτείτε έναν γιατρό!